A RWE közműtársaság tegnap lezárta azt az 5,1 milliárd eurós (5,7 milliárd dolláros) ügyletét az orosz Mihail Fridmannal, amelyben átadja az orosz milliárdosnak a DEA nevű, olaj- és gáztermelő cégét. Ez az elmúlt hónapokban komoly uniós aggályokat gerjesztett. A német cég ugyanis éppen olyankor adna orosz kezekbe európai szénhidrogén-eszközöket, amikor Oroszországot szankciók sújtják a Krím elcsatolása és az ukrajnai fegyveres eseménye miatt, emlékeztet a Reuters.
A DEA eladásának tervét már egy éve bejelentették. Az RWE tavaly épp e félelmek miatt tolta 2014-ről 2015-re a tranzakció zárását, próbára téve részvényei árfolyamát, és életben tartva azokat az aggodalmakat, hogy esetleg nem lesz az üzletből semmi.
Ennek meg is volt az esélye. Szombaton Nagy-Britannia Energia- és Klímaminisztériuma megkísérelte blokkolni a megállapodást arra hivatkozva, hogy további szankciók sújthatják Oroszországot. Most a DEA-nak – legalábbis az előzetes álláspont szerint – el kellene adnia a körülbelül egymilliárd eurót érő, nagy-britanniai érdekeltségeit. Fridman cége, a DEA-t megvásárló LetterOne viszont azzal fenyegetett: jogi útra tereli az ügyet. Ki szeretné mondatni azt a jogát, hogy kompenzáció jár a számára, ha a kötelező eladás miatt csökkenne a most megszerzett tulajdon értéke.
Az RWE vállalta, hogy szükség esetén visszavásárolná a nagy-britannia hányadot, vagy keres rá vevőt, ha az EU vagy az USA 2016. március 2. előtt szankciókat vetne ki a LetterOne tulajdonosaira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.