Ezúttal a konkurens Christie’s június 10-i londoni árverésének anyagában bukkant fel egy újabb önportré, de a világ aukcióin a közeljövőben összesen nyolc képét árverezik.
Az indiai modernizmus legfontosabb művésze félig magyar származású (Dalma volt a magyar keresztneve), de itthon alig található műve. Egy hete, a 100 éves házakat bemutató budapesti hétvégén, a Szilágyi Dezső tér 4. alatt található szülőházában emlékeztek meg az életéről előadásokkal és Sára Sándor róla szóló dokumentumfilmjének vetítésével. Érdekesség, hogy Bartók Béla is ebben a házban lakott a húszas években, ahol a festőnő megszületett 1913-ban.
Sher-Gil művészetét Indiában nagyon megbecsülik, képei nem exportálhatóak, ebből következően nagyon ritka, hogy fontos festményeit Indián kívül eladásra kínálnak. A Christie’s ázsiai Modern és Kortárs Művészeti aukcióján indított 1931-es önarckép becsértéke 1 és 1,8 millió angol font. Az ezidáig ismeretlennek számító kép, amely még sosem szerepelt sehol a nyilvánosság előtt, Franciaországban készült. A londoni árverés előtt kiállítják New Yorkban is, majd úgy érkeik vissza az aukcióra.
1931-ben Amrita Sher-Gil Franciaországban tartózkodott és szerelmi háromszög viszonyba keveredett Jusuf ali Khan-nal és magyar unokatestvérével, későbbi férjével, Egan Viktorral. Amrita mindkét férfit lefestette és önmagáról is készített egy képet. Ez az önarckép az egyetlen – beleértve az eddig ismert 19 önarcképét –, ahol profilból ábrázolta magát és a kép hangulata a két szerelem közt vergődő főszereplő ürességét fejezi ki.
A magyar anyától és indiai apától született Amrita Sher-Gil tehetségét korán felfedezték, 16 éves korában már festészetet tanult egy rangos párizsi akadémián. Minden idők legfiatalabb (és külföldi) díjazottjaként aranyérmet nyert 1933-ban a Grand Salonon. 1972-ben az indiai kormány műveit nemzeti kincsnek nyilvánította és levédte. Legtöbb festménye az Indiai Nemzeti Galériában található Új Delhiben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.