Óriási rali volt Európában az év első négy hónapjában a részvénypiacokon, és az új sztár a piacokon Közép-Európa volt – mondta Pálinkás Ervin, a Pioneer Alapkezelő részvényigazgatója a cég sajtóbeszélgetésén. Ennek okai között említette, hogy a térség az energiaár-csökkenés egyik nyertese, az adósságráták viszonylag mérsékeltek, a költségvetések egyensúlyban vannak, a növekedési potenciál pedig sokkal magasabb, mint Nyugat-Európában. Magyarországon a devizahitelek kivezetése is mérsékelte a kockázatokat.
Az alulteljesítő BUX-index az idén behozta a lemaradását a régió többi tőzsdéjéhez képest miután több mint 37 százalékot emelkedett. A CETOP 20 index tagjai között remekeltek a magyar papírok. Az OTP árfolyama több mint 56 százalékot nőtt, a Richter 33, a Mol 32 százalékot szedett magára, de a Magyar Telekom 20 százalékos drágulása is kiemelkedőnek számít a távközlési szektoron belül. Mivel az elmúlt hetekben az árfolyamok mellett a forgalom is megugrott a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), Pálinkás arra következtet, a nagy külföldi befektetők is visszatértek a magyar részvénypiacra.
Az egyes papírokat más és más tényezők segítették. Az OTP-t a javuló makrogazdasági mutatók és a GDP növekedésével kapcsolatos egyre pozitívabb előrejelzések mellett az állította emelkedő pályára, hogy egyre biztosabbnak tűnik a pénzügyi szektort sújtó különadók csökkentése. A devizahitelek kockázatainak megszűnése is kedvező hatással van a bankra, és az orosz-ukrán konfliktus csillapodása is javíthatja az eredményét. Ahhoz, hogy az árfolyam lassan a 6 ezer forinttal kacérkodik, a döbbenetes mennyiségű short-zárások is hozzájárultak. A magyar bankpapír esésére egyébként Pálinkás szerint főleg külföldi hedge fundok (fedezeti alapok) fogadtak.
A Mol esetében nehezebben magyarázható, miért indult hirtelen fölfelé az árfolyam, új tényezők ugyanis nem kerültek képbe az utóbbi hónapokban. A finomítói marzsok már nagyjából egy éve javulnak, az alacsony olajár sem az idén alakult ki. Valószínűleg az okozza a kőolajipari cég árfolyam-emelkedését, hogy a nemzetközi várakozások javultak, vélhetően több külföldi cég, köztük lengyel alapkezelők is vásároltak a részvényből.
A Richter szenvedte meg a hazai vezető részvények közül talán a legjobban az orosz-ukrán válságot. A gyógyszercég bevételének harmada származik erről a két piacról, így az árfolyama tavaly gyakorlatilag együtt esett a rubeléval. A konfliktus csillapodása és a rubel árfolyam-emelkedése jót tett a papírnak, és a gyógyszereivel kapcsolatos hírek is kedvezőek. A Magyar Telekom felértékelődése mögött az állhat, hogy a menedzsment előrejelzései szerint közeleg az osztalék-fizetési képesség visszatérésének ideje. A különadók mérséklése is napirendre került, mint ami ezt elősegítheti, emellett az élénkülő gazdaság is kedvező hatással van a cégre, hiszen növekedhet az értékesítés.
Hogy meddig tarthat még a rali, nehéz megjósolni. A DAX-hoz képest mért alulteljesítés alapján a magyarországi részvények árfolyama még emelkedhet, az elmúlt hetekben mért növekedés viszont olyan nagymértékű volt, ami alapján nem árt az óvatosság, hiszen lesznek, akik profitot realizálnak majd. Ha marad a világban a nyugodt, kedvező helyzet, akkor viszont a budapesti részvények kilátásai egyelőre jók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.