BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyon várják az uniós pályázatok kiírását a kkv-k

Tíz kis- és középvállalkozásból hat hallott már az új Európai Uniós pályázati ciklusról, minden negyedik vállalkozás pedig tervezi is pályázat beadását az uniós támogatások elosztását végző Széchenyi 2020 programban – derül ki a Budapest Bank kutatásából. A hitelintézet megbízásából a GfK Hungária által készített felmérés szerint a tervek alapján a most kezdődő pályázati időszakban kicsit magasabb lesz a résztvevő cégek aránya, mint az előző ciklusban: 2007 és 2013 között a kkv-k 22 százaléka pályázott forrásra az Új Széchenyi Terv, vagy az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, és a résztvevő vállalkozások 85 százalékának volt nyertes pályázata.

A Széchenyi 2020 keretében pályázók 42 százaléka csak egy, 38 százaléka pedig több, de legfeljebb öt pályázatot adna be. A pályázni tervező cégek 31 százaléka 10 millió forint alatti összeget, 27 százalékuk pedig 10 és 50 millió forint közötti összeget célozna meg. A vállalkozások 28 százalékánál a pályázási szándékhoz még nem kapcsolódik összegszerű elképzelés. Pályázati célként legtöbben a technológiafejlesztést jelölték meg (37 százalék nyilatkozott így), de sokan gondolkodnak székhely- vagy telephelybővítésben (33 százalék), illetve kapacitásbővítésben is (21 százalék). A pályázni tervezők 72 százaléka kizárólag vissza nem térítendő pénzre pályázna, 16 százalék visszatérítendőre is, míg a cégek 12 százalékánál a pályázási szándék nem függ a támogatás típusától.

Figyelemre méltó eredmény, hogy a pályázásra készülő cégek beruházásaik értékének 81 százalékát EU-pénzből tervezik megvalósítani, e forrás híján ezen beruházások 60 százaléka elmaradna. Azok a cégek, amelyek jelenleg nem tervezik pályázat beadását, leggyakrabban azzal indokolják a döntésüket, hogy nincs szükségük támogatásra: 44 százalékuk nyilatkozott így. Emellett sokan tartanak attól, hogy nem tudnák teljesíteni a pályázati feltételeket (27 százalék mondta ezt), illetve 24 százalékuk vélekedett úgy, hogy nem lesz majd olyan pályázati témakör, amely releváns lehetne vállalkozásuk számára. A pályázatok beadásához, illetve megvalósításához szükséges önerőt és előfinanszírozást a vállalkozások 54 százaléka saját tőkéjéből kívánja biztosítani. A cégek negyede viszont a kereskedelmi bankok által értékesített és állami háttérrel rendelkező programokban is gondolkozik. 

A pályázást tervezők 62 százaléka külső segítséget vesz majd igénybe a lehetőségek felkutatásához: főként a pályázati tanácsadó cégek hírleveleit (43 százalék), a pályázatfigyelő internetes oldalakat (32), illetve a Széchenyi 2020 program honlapját (29 százalék) használják majd forrásként. A cégek 56 százaléka a pályázati anyagok összeállítását is másra bízza. – Korábbi tapasztalataink azt mutatják, hogy azok a cégek, amelyek külső segítséggel vágnak neki a pályázásnak, jobban szerepelnek az eredményhirdetéseken. Ezért a Budapest Bank az önerő és a megvalósítás előfinanszírozásán túl a megpályázható források felkutatásában, a sikeres pályázatok összeállításában, sőt, igény esetén akár a megvalósításban is támogatja majd a kkv-kat a Széchenyi 2020 program során – mondta Tóth Viktor, a Budapest Bank vállalati üzletágvezetője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.