BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

OKSZ: fékeződhet a kereskedelem

Elemzők a kiskereskedelmi forgalom 5-6 százalékos bővülésére számítanak idén. Az ágazati szövetség viszont aggódik, hogy a vasárnapi zárva tartás veszteséget fog okozni a kereskedőknek

Februárban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 6,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 11 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Nem lepődött meg az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Vámos György, hogy a februári növekedés elmaradt az előző hónapban regisztrálttól, mert a szövetség arra számít, hogy év közben csökkenni fog a forgalombővülés statisztikailag kimutatott dinamikája. Tavaly januártól ugyanis egyre több online kasszát kötöttek össze a NAV rendszerével.

A kisebb februári növekedési ütem is arra utal szerinte, hogy a piac tisztulása látható a KSH adataiban, hiszen a statisztikai hivatal a feketekereskedelem forgalmát sosem vette figyelembe a növekedési ütem számításánál. Nyilván szerepet játszik a forgalom emelkedésében a gazdaság erősödése is, de ennek súlya kisebb, mint az online kasszák hatása. Másrészt Vámos György úgy véli, hogy a vasárnapi zárva tartás veszteséget fog okozni a kereskedelemnek, de miután a szuperkasszák révén egyre tisztul a piac, a KSH az idei évre növekedést fog kimutatni az elmúlt évhez képest.

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzői rámutattak, hogy érdemes lesz figyelemmel kísérni a márciusi kiskereskedelmi statisztikát, amiben már részben tükröződni fog a vasárnapi zárva tartás hatása is, ugyanakkor kiemelték, hogy a kiskereskedelem teljesítmény bővülésében továbbra is nagy szerepet játszik az úgynevezett nem élelmiszer kategória, például ruházati forgalom.

A KSH adatai szerint amíg januárban 12,2 százalékkal bővült a nem élelmiszerek forgalma, addig februárban már csak 7,9 százalékos volt a növekedés, ami szintén lassulást mutat. A legfrissebb részletes adatok azt mutatják, hogy januárban az iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelemben 14,4 százalékos, a textil-, ruházati és cipőboltokban pedig 10,3 százalékos volt a forgalombővülés. Szakértők ezt szintén a szuperkasszák bevezetésének tulajdonítják. A legtöbb nyugtát mindig is az élelmiszer-kereskedelemben adták a vevőknek, így nem meglepő, hogy az iparcikk és ruházati üzletek pénztárgépeinek bekötése óta ugrásszerűen emelkedett a KSH által kimutatott forgalmuk.

Noha a 6,2 százalékos bővülés elmarad a januáritól, de Németh Dávid, a K&H vezető elemzője úgy látja, összhangban van a szektortól várt 6 százalékos bővülést jósoló előrejelzéssel. A növekedésben szerepe van a kiskereskedelem fehéredésének, a nettó jövedelmek emelkedésének, ezen keresztül pedig a lakossági fogyasztás bővülésének: vagyis a korábban elhalasztott vásárlások is hajtják a boltok forgalmát. Németh Dávid szerint az idén a kiskereskedelem 6 százalékkal növekedhet.

Igen derűlátónak tűnik Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Szerinte idén a háztartások fogyasztása, ezen belül pedig a kiskereskedelmi forgalom növekedése húzhatja legnagyobb mértékben a GDP növekedését. A foglalkoztatás és a reálbérek folytatódó növekedésének, valamint a magas szinten stabilizálódó fogyasztói bizalom hatására folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom élénk növekedése a következő hónapokban. A háztartások fogyasztását, így a kiskereskedelmi forgalom növekedését szintén jelentősen támogatja a devizahitelek idei elszámolása, mivel érdemben növeli a háztartások elkölthető jövedelmét – foglalta össze az idén 5 százalékos forgalombővülést váró Suppan Gergely.

A statisztika közelít a valósághoz

Az online kasszák bevezetése előtt a KSH pusztán becsléssel határozta meg kiskereskedelmi forgalom mértékét, így azok az adatok nem feltétlenül mutatták a fogyasztás valódi alakulását. Ahogy egyre több kasszát állítottak be, úgy fehéredett a KSH által látott kép, ezért ahogy a kimutatott forgalom közeledik a valóságos szinthez, a statisztikai növekedési ütem előreláthatóan csökkenni fog. Mivel az átállás augusztusra fejeződött be, az idei utolsó négy hónap számai lesznek legközelebb a lakossági költés valóságos mértékéhez.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.