Orbán Viktor miniszterelnököt fogadta csütörtökön a parlamentben Walter Rosenkranz, a parlament szabadságpárti (FPÖ) elnöke. Orbán az újonnan megválasztott osztrák házelnök első külföldi vendége.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, a találkozót élesen bírálták a Zöldek és a szociáldemokraták (SPÖ) politikusai. A megbeszélésen nem is vettek részt más pártok képviselői az FPÖ-n kívül, amely a Fidesszel együtt a Patrióták Európáért új jobboldali európai frakcióhoz tartozik.
Orbán Viktor miniszterelnök és Herbert Kickl közös nyilatkozatot is aláírtak Bécsben. Erről Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke számolt be csütörtökön. A bécsi nyilatkozatban Magyarország és Ausztria ezúton is meg kívánja erősíteni baráti és jószomszédi, valamint megingathatatlan történelmi és kulturális kapcsolatait.
Az aláírók kinyilvánítják közös akaratukat, hogy a pozitív reformok szövetségeként csodálatos európai kontinensünk sokszínűségének megőrzésén és továbbfejlesztésén kívánnak munkálkodni. „Különösen büszkék vagyunk arra, hogy európai szinten, Európa nagy nemzeteinek sikeres partnereivel kötöttünk olyan szövetséget, amely tisztában van a kontinensünk nyugati jellegéből adódó különleges felelősséggel. Szándékaink szerint egyenrangú felekként és barátokként leszünk egy Európát szolgáló, pozitív változást hozó erő. A patriotizmus a saját országunk és annak kultúrája iránt érzett büszkeség egy formája. És csak az érti és tiszteli más emberek hazaszeretetét, aki saját hazáját is megbecsüli” – nyilvánították ki a dokumentumban.
Az aláírók szerint Európa és az Európai Unió reformja nem a központosítás erőltetését és az intézmények még bonyolultabbá tételét jelenti, hanem azt, hogy a hatalmat visszaadjuk az embereknek és a tagállami parlamentekben lévő, általuk megválasztott képviselőknek. Európa sikeres reformjának kulcsa a népek, kultúrák, nemzeti arculat és életmód sokféleségének megbecsülésében és megőrzésében rejlik. Szükség van Brüsszel politikai súlyának csökkenésére és ezzel együtt a tagállamok közvetlen és parlamenti demokráciájának megerősödésére.
„Úgy véljük, Európa kultúrájára nézve a legnagyobb veszélyt a nagymértékű illegális migráció és a menedékjoggal való szervezett visszaélés jelenti. Ezek nemcsak a különböző kultúrák közötti konfliktusokhoz, hanem az őslakos népek hanyatlásához vezetnek, és ezáltal magát Európa jellegét veszélyeztetik. A jogállamiság valamennyi rendelkezésre álló eszközét fel kell használni az illegális migrációval és a menedékjoggal való visszaéléssel szemben” – tartalmazza nyilatkozat.
Határozottan fellépnek azzal szemben, hogy a férfiakon és nőkön kívül – abszurd módon – több más nem is létezne, valamint hogy a baloldali érzékenyítési kísérletek eredményeként gyerekeink már fiatal korban elveszítsék nemi identitásukat.
Aktívan támogatják a világban zajló háborúk tűzszünet és tárgyalások útján történő mielőbbi befejezését. Európának helyszínt kellene biztosítania a béketárgyalások számára, ezáltal visszatérve az EU-t békeprojektnek tekintő eredeti elképzeléshez.
„Mi, a Patrióták Szövetsége azt akarjuk, hogy az Európai Unió a tényleges céljaira összpontosítson, azaz hogy a lehető legtöbb polgár számára biztosítsa a békét, a szabadságot, a biztonságot és a jólétet. Megerősítjük sikeres szövetségünk további belső megszilárdítására és megerősítésére, valamint külső térnyerésére és bővítésére vonatkozó célunkat” – áll a bécsi nyilatkozatban.
Az ORF tudósítása szerint Orbán a látogatás során nem is találkozik Karl Nehammer kancellárral. A találkozót Rosenkranz szerint már a hivatalba lépése előtt megbeszélték. Viszonylag röviddel a házelnökévé választása után a magyar kormányfő azt mondta, hogy új szerepköre kapcsán szeretné meglátogatni és megismerni őt.
Rosenkrantz azzal indokolta az egyeztetést, hogy a munkájához tartozik és udvariasság is a részéről, hogy külföldi állami vezetőkkel találkozik, akik ezt kérik.
Néhány perccel a magyar kormányfő parlamentbe érkezése előtt a zöldek élesen bírálták a látogatást. „Szimbólumokról van szó, és ez a jelzés végzetes” – mondta Werner Kogler, a párt vezetője egy sajtótájékoztatón. Kogler „antidemokratának, Európa-ellenesnek és Putyin-hívőnek” nevezte a magyar kormányfőt. Szerinte sokatmondó, hogy levették a parlament épületéről az európai zászlót.
„Ez azt bizonyítja, hogy az FPÖ a szélsőjobboldal fantáziáját valósítja meg, amikor hatalmon van” – jelentette ki. Az SPÖ is élesen bírálta a látogatást, Andreas Babler pártelnök szerint Orbán korrupt elituralommá változtatta országát.
Az Új Ausztria és Liberális Fórum (NEOS) vezetője, Beate Meinl-Reisinger levélben kérte Rosenkranztól, hogy egyértelműen foglaljon állást Orbán Viktorral szemben Európa-ellenes és antidemokratikus magatartása miatt. „Orbán Európa-ellenes álláspontja nem lehet példakép egy házelnök számára” – figyelmeztetett a párt egy másik vezetője.
De tiltakozott a látogatás ellen az Amnesty International Austria, és tüntetett a parlament előtt a Szocialista Ifjúság (SJ) és az SPÖ egyik szervezete, a SoHo. Az APA szerint
körülbelül húsz ember vett részt a tiltakozáson.
Délután újabb találkozója lesz Bécsben a magyar miniszterelnöknek: a Weltwoche című svájci hetilap panelbeszélgetésén vesz részt Gerhard Schröder volt német kancellárral. A rendezvény a Béke Európában címet viseli. A telt házas rendezvényt Roger Köppel, a lap szerkesztője moderálja, aki elkísérte Orbánt a Vlagyimir Putyin orosz elnöknél tett júniusi látogatásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.