Az engedély alapján a fajták egyikét sem lehet köztermesztésbe bevonni, viszont több fajta génkezelt kukorica, szója, repce és gyapot jelenhet meg a takarmányozásban és az élelmiszeriparban. Importengedélyt kapott ugyanakkor két génmódosított szegfűfajta is. Az új engedélyekkel együtt az unióban összesen 68 fajtát lehet felhasználni, ám termeszteni csak egyetlen egyet, a Monsanto által kifejlesztett MON 810 fajtát.
Az importjóváhagyás az első volt azt követően, hogy az Európai Bizottság közzétette javaslatát az engedélyeztetési rendelet módosítására. Ez a köztermesztéshez hasonlóan a behozatal esetében is szabadabb kezet adna a tagországoknak. A hatályos eljárás szerint a bizottság csak olyan GMO-kat engedélyezhet, amelyeket jóváhagyott az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság és a brüsszeli testület illetékes bizottságai is.
A tagállamoknak minősített többségre van szüksége ahhoz, hogy egy engedélyt megvétózzanak – ez az uniós népesség legalább 65 százalékát képviselő, egyben a tagállamok minimum 55 százalékát kitevő támogatást jelenti –, ám az elmúlt években a 19 fajta esetében ilyen többség sem a jóváhagyáshoz, sem az elutasításhoz nem volt meg ez a többség, így a döntés joga visszaszállt a bizottságra.
A patthelyzet feloldása érdekében javasolja most azt Brüsszel, hogy a tagállamok maguk dönthetnének arról, egy az EU által engedélyezhetőnek ítélt fajta alól kérnek-e felmentést – magyarul továbbra is tiltják. A lépéstől azt remélik, hogy lerövidülnek az engedélyezési eljárások. A génmódosított termények fejlesztői most élesen bírálják az uniót amiatt, hogy esetenként évekig eltart, mire jóváhagyást kap egy GMO.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.