Bulgária 236 millió dollárból Romániával és Görögországgal létesítene gázvezetéki összeköttetést. Az erre vonatkozó, háromoldalú megállapodást a napokban aláírták, a beruházást 2018-ban adnák át – idézte a The Wall Streel Journalt a Russia Today. A projekt révén jelentősen csökkenne az ország kitettsége az Oroszországból származó importnak. Bulgária ma szinte kizárólag orosz gázt használ, de azzal, hogy az orosz Gazprom tavaly decemberben lefújta a Déli Áramlat gázvezeték tervét, megkérdőjeleződött az ország majdani gázellátásának mikéntje. A Déli Áramlat ugyanis a bolgár partoknál érte volna el Európát, az azt felváltó Török Áramlat nyomvonala viszont nem.
Bulgária évi 3-5 milliárd köbméter gázt importálna a vertikális gázfolyosónak nevezett vezetéken, részben Azerbajdzsánból, részben Görögországból, ahová az cseppfolyós formában érkezik. Bulgária évi hárommilliárd köbméter gázt használ, ennek a 95 százaléka Oroszországból vásárolja. A mennyiség meghatározó részét Ukrajna felől kapja, ám – mint a lap kiemeli – Ukrajna nem megbízható tranzitország: miatta 2006 és 2009 között akadt el az európai gázszállítás. Szófia ezért diverzifikálná a beszerzését, e célból interkonnektorokat létesít a szomszédos országokkal.
Bulgária az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlattól több mint hatezer új munkahelyet és bő hárommilliárd dollárnyi orosz befektetést remélt. Az EU azonban kifogásolta a beruházás egyes szerződéseit, a Gazprom végül emiatt döntött úgy, hogy nem építi meg a vezetéket.
A délkelet-európai ország a saját gáztermelését is növelné. A napokban tendert írt ki mélytengeri gáz- és olajlelőhelyek kutatására és feltárására. Már februárban közzétették, hogy kormánytisztviselői tárgyaltak a Royal Dutch Shell-lel, a BP-vel, a Statoillal és más társaságokkal az országhoz tartozó, fekete-tengeri Teresz és Szilisztar blokkokon indítandó munkáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.