BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új összekötő gázvezetéket akar építeni Bulgária

Bulgária 236 millió dollárból Romániával és Görögországgal létesítene gázvezetéki összeköttetést. Az erre vonatkozó, háromoldalú megállapodást a napokban aláírták, a beruházást 2018-ban adnák át – idézte a The Wall Streel Journalt a Russia Today. A projekt révén jelentősen csökkenne az ország kitettsége az Oroszországból származó importnak. Bulgária ma szinte kizárólag orosz gázt használ, de azzal, hogy az orosz Gazprom tavaly decemberben lefújta a Déli Áramlat gázvezeték tervét, megkérdőjeleződött az ország majdani gázellátásának mikéntje. A Déli Áramlat ugyanis a bolgár partoknál érte volna el Európát, az azt felváltó Török Áramlat nyomvonala viszont nem.

Bulgária évi 3-5 milliárd köbméter gázt importálna a vertikális gázfolyosónak nevezett vezetéken, részben Azerbajdzsánból, részben Görögországból, ahová az cseppfolyós formában érkezik. Bulgária évi hárommilliárd köbméter gázt használ, ennek a 95 százaléka Oroszországból vásárolja. A mennyiség meghatározó részét Ukrajna felől kapja, ám – mint a lap kiemeli – Ukrajna nem megbízható tranzitország: miatta 2006 és 2009 között akadt el az európai gázszállítás. Szófia ezért diverzifikálná a beszerzését, e célból interkonnektorokat létesít a szomszédos országokkal.
Bulgária az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlattól több mint hatezer új munkahelyet és bő hárommilliárd dollárnyi orosz befektetést remélt. Az EU azonban kifogásolta a beruházás egyes szerződéseit, a Gazprom végül emiatt döntött úgy, hogy nem építi meg a vezetéket.

A délkelet-európai ország a saját gáztermelését is növelné. A napokban tendert írt ki mélytengeri gáz- és olajlelőhelyek kutatására és feltárására. Már februárban közzétették, hogy kormánytisztviselői tárgyaltak a Royal Dutch Shell-lel, a BP-vel, a Statoillal és más társaságokkal az országhoz tartozó, fekete-tengeri Teresz és Szilisztar blokkokon indítandó munkáról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.