Kiugróan rossz negyedévet zárt a cégvilág, miután 2015 első három hónapjában 12 618 társaságot törölt a cégbíróság. Az érték 36 százalékkal haladja meg a 2014 első negyedévi és 14 százalékkal a tavalyi utolsó negyedévi adatot. „A cégtörlések száma 2014 eleje óta negyedévről negyedévre emelkedve újabb rekordokat dönt. Ha a tendencia folytatódik, a megszűnő cégek száma 2015-ben 50 ezer fölé emelkedik” - mondja Tóth Tamás, az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató ügyvezetője.
Az igazgató szerint a helyzet mégsem olyan drámai, mint ahogy azt az adatok sugallják. „Kicsit alaposabban elemezve a dolgokat azt látjuk, hogy a nagyszámú megszűnés most kevesebb reálgazdasági áldozattal jár, mint amekkorát néhány évvel korábban ennél lényegesen kevesebb törlés okozott” – mondja Tóth Tamás.
A megszűnés okainak vizsgálatakor kiderül, hogy a törölt vállalkozások zöme ma már nem felszámolás miatt jut erre a sorsra, hanem olyan cégbírósági intézkedések miatt, amelyek a tényleges tevékenységet nem végző vállalkozások kiszűrésére irányulnak.
Az abszolút számok e tekintetben nem adnak pontos képet, hiszen tavaly az első negyedévben 4939 céget számoltak fel, amihez képest az idei 4581 csak 7 százalékos csökkenést jelent. Ha azonban a megszűnt társaságok számához viszonyítjuk a felszámolás után töröltekét, azt látjuk, hogy arányuk az egy évvel ezelőtti 53 százalékról 36 százalékra csökkent. „A javulást talán ennél is jobban mutatja, hogy két évvel ezelőtt a mutató még 68 százalék volt, azaz három megszűnő cégből kettőt úgy töröltek a nyilvántartásból, hogy a szóban forgó vállalkozás adósságait hátrahagyva más, működő cégeket is nehéz helyzetbe hozhatott” - mondja az Opten igazgatója.
Tovább javítja az összképet, hogy a tavalyi első negyedév óta folyamatosan csökken az újonnan indított felszámolási eljárások száma is. „Idén három hónap alatt alig több mint 3 ezer ilyen eljárást tett közzé a cégbíróság. Tavaly még minden negyedévben 4 ezer fölött volt a számuk, bár azon belül folyamatos enyhe csökkenés volt látható” - vázolja a helyzetet Tóth Tamás. Az Opten igazgatója szerint még nem látni, mennyire tartós a tendencia, de biztató jel, hogy a havi lefutás is csökkenő tendenciát mutatott a negyedéven belül.
Idén az első negyedévben feleannyi gazdasági társaságot jegyeztek be, mint amennyit töröltek, így mostanra érezhetővé vált a működő cégek számának eddigi lassú csökkenése. „Ezt is a kedvező jelenségek közé sorolom. Az a tény ugyanis, hogy a felszámolásokat kisebb arányban követi azonnal cégalapítás, az üzleti etika fejlődését mutatja. Összességében azonban még mindig irreálisan nagy a fluktuáció és az elaprózottság a cégvilágban. Érdemi áttörés nem született; ha a tisztulás stabilizálódik és ebben az ütemben folytatódik, akkor is csak 6-8 év után lehet a reálgazdaság szempontjából is érezhető pozitív eredménye” - mondja az Opten igazgatója.
Az Opten cégfluktuációs indexe (Opten – CFI) egy adott időszakban törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez. A mutató első negyedévi értéke 15 százalék körül mozog, márciusban 15,15 százalék volt. Megyei szinten a márciusi Opten - CFI Vas, Veszprém és Bács-Kiskun megyében produkálta a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuáció Budapest, Nógrád és Zala megyében volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.