Egyenként is több tízmillió forinttal rövidítheti meg a mentéssel foglalkozó nagyobb cégeket az a rendeletmódosítás, amely monopolhelyzetbe hozza az Országos Mentőszolgálatot a rendezvények egészségügyi biztosításának piacán. A legújabb egészségügyi salátatörvényben módosított mentőrendelet jelentősen kibővítette azoknak a rendezvényeknek a körét, amelyeken kizárólag az Országos Mentőszolgálat nyújthat egészségügyi biztosítást. Eddig ebbe a körbe csak az állami, a „kiemelkedő fontosságú” rendezvények és a nemzeti ünnepek tartoztak, ezentúl viszont többek között az európai vagy nemzetközi sportrendezvények, az autómotor-, illetve lovassport-rendezvények és a tízezernél több résztvevőt vonzó szabadtéri fesztiválok is.
A rendezvények egészségügyi biztosítása ma összesen évi 100-200 millió forint bevételt jelent az öt nagy és a tucatnyi kisebb magánmentőnek, egy rendezvényért átlagosan 10 ezer forintot fizetnek óránként a szervezők. A nagy hazai sportszövetségek többsége jellemzően valamely magánszolgáltatóval áll szerződésben (van, amelyik hirdetési bevételből fedezi a költségeket, így a szervezőknek nem kell fizetniük). Ezeket a kontraktusokat most elvileg fel kellene mondani. A kifejezetten sportrendezvények biztosítására alakult Oxy Team ügyvezető igazgatója azonban erről hallani sem akar. Nagy Tibor azt mondja, már a 2017-es vizes vb-re is érvényes szerződésük van a Magyar Úszószövetséggel, amelynek elnöke, Gyárfás Tamás is kiállt a magáncégek mellett mondván: a magyar úszósport érdekeit is az szolgálja, „hogy a számára mind szakmailag, mind anyagilag optimális, kipróbált partnerét megtarthassa”. A sportszövetségek közül a kajak-kenu, a birkózó-, az ökölvívó-, a röplabda- és a golfszövetség vezetői is síkra szálltak korábban azért, hogy a sportrendezvények egészségügyi biztosítását a jövőben is a magánszolgáltatók láthassák el – úgy látszik, hiába.
Nagy Tibor lapunknak elmondta: az Alkotmánybírósághoz és a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulnak, mert egyrészt egy elvileg szabad piacon a rendezvényszervezőknek ezentúl nem lesz szabad választásuk, másrészt a szaktárca rendeleti úton monopolhelyzetbe hozza az egyik piaci szereplőt.
A rendeletmódosítás ráadásul kötelező együttműködést ír elő a szabadpiaci szereplőknek az OMSZ-szel, amely „a sürgősségi betegellátás hatékonyságának javítása és a folyamatos ellátás biztosítása érdekében .. együttműködési megállapodást köt”. Mivel az „együttműködés” tartalmára nem tér ki a rendelet, Takács Zoltán, a Főnix-Med magánmentő vezérigazgatója szerint csak a Mentőszolgálaton múlik, hogy teljesen kihúzza-e a szőnyeget a magánmentők lába alól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.