Szerbia kész beszállni az Oroszország által szervezett Török Áramlat gázvezeték projektbe, és részt venni az orosz gáz Törökországon át Európába történő szállításában – erről Ivica Dacic szerb külügyminiszter nyilatkozott a napokban az Itar-TASZSZ hírügynökség szerint, miután tárgyalt orosz kollégájával, Szergej Lavrovval. A szerb miniszter azzal indokolta országa szándékát, hogy megbízható gázellátást szeretnének, mivel Oroszország letett a Déli Áramlat projekt megvalósításáról, Szerbiának pedig egy néhány évvel ezelőtti télen azért nem jutott elég orosz gáz, mert az nem érkezett meg Ukrajnán keresztül.
Ivica Dacic jó példának tartja az Északi Áramlat gázvezetéket, amellyel Oroszország szintén elkerült néhány tranzitországot (Lengyelországot és Fehéroroszországot), így a gázát közvetlenül juttathatja el Németországba és Észak-Európába. Mindkét külügyminiszter szerint Európa délebbi országainak is joguk van az északiakéhoz hasonló, stabil gázútvonalra. Ezért – mint vélik – térség gázbiztonságát növelő Török Áramlatot az Európai Uniónak is támogatnia kell. „Előrelépést javasolunk a lehetőségeinkre és a Törökországgal kötött megállapodásunkra alapozva, hiszen már jelezte az európai nyomvonal iránti érdeklődését Görögország, Macedónia, Szerbia, Magyarország és a térség más országai is” – magyarázta Szergej Lavrov. Ezért ideje sorra venni a szállítás logisztikai és pénzügyi feltételeit, ez meg is kezdődött az érintett országokban.
Alekszej Miller, az Gazprom első embere szerint 2018 után már az új, a fekete-tengeri és a törökországi szakaszán évi 63 milliárd köbméteres csövön érkezik az orosz gáz a jelenleg Ukrajnán át importáló európai országokba. Magyarországon az együttműködés keretében lefektetnének egy Szerbia felőli importvezetéket ott, ahová a Déli Áramlat itteni nyomvonalát tervezték, a még korábban elvetélt Nabucco itteni rajzai alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.