BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lemaradtak a tőzsderaliról

Kevés hazai befektető kaszált nagyot a BUX idei szárnyalásán. Sokan túl korán kiszálltak, vagy csak partvonalról figyeltek, néhányan pedig kifejezetten az esésre játszottak, és óriásit buktak

A világ egyik legjobban teljesítő tőzsdéje idén a BÉT, ám a hazai befektetők többsége nem örül felhőtlenül a hirtelen jött ralinak. Az év eleje óta 35 százalékos pluszt felmutató BUX index ugyanis olyan gyorsan olyan sokat ment, hogy csak keveseknek sikerült a teljes emelkedést meglovagolni – mondták a Világgazdaságnak nyilatkozó brókerek. Több oka is van, hogy az aktívan tőzsdézők nagy része vagy csak partvonalról figyelte ahogy elszáguldottak az árfolyamok, vagy pedig túl korán kiszállt, nem bízva a további emelkedésben.

A magyar részvénypiac meglehetősen gyenge teljesítménnyel indított, a múlt év végén és 2015 elején úgy tűnt, hogy az irány inkább lefelé lesz. A BUX a december közepi 17600 pontról január közepéig csaknem kétezer pontot esett, a hangulatot alapvetően meghatározó OTP árfolyamát nem fogta meg a 3500-as támasz és új lokális mélypontot ütött 3390 forinttal. Ekkor a BUX 15700 ponton állt, és aligha gondolta bárki is, hogy április végén hétezer ponttal lesz magasabban.

Egy jelentős magánbefektetői ügyfélkörrel rendelkező bankibrókercég üzletkötője elmondta, az ügyfelek nagy része a kezdeti emelkedésből még kivette a részét, de 4950 forintos OTP-árfolyamnál csaknem mindenki kiszállt, majd az az újra induló emelkedésbe már nem vett bele, így az utolsó ezer forintról lemaradtak. Az ügy érzékenységére tekintettel név nélkül nyilatkozó bróker szerint jeleneg mintegy 60 százalék azoknak az aránya, akik a partvonalon állnak és egy korrekcióra várnak abban bízva, hogy ismét felülhetnek a vonatra.

Nehezítette a helyzetet, hogy a rally – amit az általános vélekedés szerint az okozott, hogy a feltörekvő piaci alapok megszüntették a magyar részvények korábbi alulsúlyozását – érdemi korrekció nélkül zajlott le. Vagyis aki kiszállt nem tudott újra bevásárolni.

Egy másik nagy banki brókercég kereskedési vezetője szerint voltak jópáran, akiknek nagyon jól sikerült a mögöttünk álló négy hónap. Ezek a befektetők is eladogatták a részvényeket a fontos ellenállások előtt, de nem voltak szívbajosak visszaszállni, amikor láttak, hogy újra elindul egy-egy papír. Alighanem sok függött attól is, hogy kinek milyen beállítottságú brókere – vagy az önállóan kereskedők esetében milyen világképe – van. Az örök bull hívők könnyebben maradtak benne, vagy szálltak vissza.

Egy másik, függelten brókercég senior üzletkötője szerint az is elbizonytalanítólag hatott, hogy a magyar befektetők túl közelről látják az adott cégeket, az üzleti környezetet, amiben egyáltalán nem következett be a BUX emelkedéséhez mérhető nagyságú változás, sőt egyesek a helyzet javulásában is kételkedtek. Így nyilván nehéz volt elhinni, hogy az OTP lényegében korrekció nélkül 3400-ről 6000 forintra emelkedik, vagy a Mol 12 ezer forint alattról indulva meg sem áll 15 ezerig. Náluk legfeljebb 30 százalék volt, aki szépen profitált a rallyból, 65 százalék inkább csak a partvonalról figyelte, vagy korábbi magasabb bekerülési árú részvényeit adta el az emelkedést kihasználva – sokszor nyereség nélkül. Volt öt százalék, aki viszont a hihetetlen tempójú emelkedést látva shortra ment, nekik jelentős veszteségeket okozott a rendkívül intenzív rally. Közülük többen az elemzői célárakhoz ragaszkodtak, amelyeket a legtöbb esetben áprilisra már messze maguk mögött hagytak a részvények.

Mivel meglehetősen sok a partvonalon álló pénz, több üzletkötő szerint bármilyen esést vételre fognak kihasználni a hazai magnbefektetők, ami egyúttal azt is jelenti, hogy amennyiben meg is indulna egy korrekció a BUX-ban, annak mértéke limitált lehet.

Túlfűtöttség nélkül

Az amerikai részvénypiaccal kapcsolatban nemrég többen felhívták a figyelmet, hogy a kisbefektetők rendkívül optimistává váltak, és a befektetési hitelek éréke is magasan van. Kínában már a szabályozó hatóságok figyelmét is felkeltette, hogy valóságos tömegdivattá vált hitelből részvényt venni. Ezzel szemben a magyar bikát nem a hitelből vásárolt részvények hajtották. A lapunknak nyilatkozó brókerek szerint átlag alatti a finanszírozott ügyletek értéke, ami arra utal, hogy nincs túlfűtöttség a piacon.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.