A Charter Communications 78,7 milliárd dollárt fizet a Time Warner Cable-ért (TWC) . Az ügylet révén egy újabb óriáscég jöhet létre az amerikai kábelpiacon, ami komoly riválisa lehet az Egyesült Államok jelenleg legnagyobb kábelszolgáltatójának, a Comcastnak is. Sőt, a Charter a hírek szerint egy másik vetélytársát, a Bright House Networks-öt is megszerezné egy nagyjából 10 milliárd dolláros tranzakció keretében.
Sokáig úgy tűnt, a Comcast lehet a nyertes a TWC-ért vívott küzdelemben, ugyanis a vállalat mintegy 15 hónapja a Charternél kedvezőbb ajánlattal állt elő. A 45 milliárd dolláros felvásárlás azonban az amerikai hatóságok szigorú vizsgálatát vonta maga után, ami annak fényében érthető is, hogy megvalósulása esetén az amerikai szélessávú internet előfizetők hatvan, míg a fizetős tévészolgáltatást használók egyharmada került volna egy vállalathoz. A Comcast végül nem tudta meggyőzni a hatóságokat arról, hogy a fúzió nem eredményez majd drágulást a fogyasztók számára, így a cég a múlt hónapban lemondott erről a tervről.
Kérdés, hogy a John C. Malone érdekeltségi körébe tartozó Charter akvizíciós elképzelése mennyire lesz majd elfogadható a versenyfelügyelet számára. Az tény, hogy lényegesen kisebb társaság a vevőjelölt, hiszen míg a Comcastnak mintegy 27 millió ügyfele van, addig a Charter esetében nagyjából hatmilliós táborról lehet beszélni. Amennyiben jóváhagyja a hatóság a TWC és a Bright felvásárlását is gyökeresen átalakul a helyzet, hiszen az új szerzeményekkel a vállalat ügyfélbázisa már 24 milliósra bővül.
A The New York Times beszámolója szerint a Charter részvényenként 196 dollárt fizetne a TWC tulajdonosainak készpénzben és részvényben. Ez 14 százalékkal több, mint a Time Warner Cable papírjainak múlt pénteki záróára, és közel felével haladja meg a Charter 2014 elején tett eredeti ajánlatát is.
Az ügylet finanszírozására a társaság ötmilliárd értékű saját részvényt ad el a Liberty Broadbandnek, amely szintén John C. Malone vállalatbirodalmához tartozik.
A TWC-ért vívott harc újabb fontos eleme az amerikai távközlési szektor átalakulásának, aminek hátterében a változó tartalomfogyasztási szokások állnak. Ahogy a felhasználók a hagyományos tévézési formák helyett egyre inkább az online videó felé fordulnak, a Netflixhez és a YouTube-hoz hasonló szolgáltatások szerepe ezzel felértékelődik. A kábelpiac meghatározó szereplői a méretük növelésében látják a megoldást, ami egyrészt a riválisok számának csökkenését, másrészt több potenciális ügyfelet jelent. Ez utóbbi azért is fontos lehet, mert így javulnak tárgyalási pozícióik a nagy tartalomtulajdonosokkal szemben, vagyis elképzelhető, hogy kedvezőbb árakat tudnak elérni a tévétársaságokkal folytatott megbeszélések során.
A piaci konszolidáció egy másik fontos eleme lehet, ha az AT&T 48,5 milliárd dollárért megveszi az Egyesült Államok legnagyobb műholdas vállalatát, a DirecTV-t. A tavaly tavasszal bejelentett fúzióval az ország legnagyobb televíziós műsorszóró társasága jönne létre, emellett előfordulhat, hogy a tervezett fejlesztéseknek köszönhetően a szélessávú vezetékes internetpiacon is megelőznék a nagy riválist, a Comcastot.
Blokkolnák a felvásárlást
Az AT&T és a DirecTV tervezett fúziója ellen érvelt az amerikai hatóságoknál a Netflix. A fizetős online televízió szolgáltatást nyújtó vállalat álláspontja szerint az FCC-nek (Federal Communications Committe – Szövetségi Kommunikációs Bizottság) blokkolnia kellene a tervezett ügyletet, mivel a két társaság az egyesülést követően piaci erejével visszaélve jelentős károkat okozhatna az internetes videószolgáltatást kínáló cégeknek. A Netflix szakértői az FCC képviselőivel folytatott megbeszélések során felvetették, hogy az AT&T gyakorlatában korábban már volt példa arra, hogy lassították az adatforgalmat, amikor a netezők az online szolgáltató tartalmaihoz akartak hozzáférni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.