Egy, a közelmúltban rendezett konferencián a HCVA elnöke, Zsembery Levente úgy fogalmazott: a befektetők azért kedvelik a biotechnológiai ipart, mert az élettani folyamatok lényegesen kevésbé változékonyak, mint például az informatika világa, ahol elég egyetlen új ötlet, és máris romba dől a korábbi befektetéssel kapcsolatos összes pénzügyi remény. Márpedig itt tíz ötletből egy hoz profitot, és viszonylag rövid, 3-8 év az az idő, ami alatt meg kell térülnie a befektetésnek.
A biotechnológia szektor negyedévről negyedévre folyamatosan az első három befektetési terület között szerepel az összesítésekben – hangsúlyozta Szombati András, a HVCA elnökségi tagja. Ez azért is örvendetes, mert a Jeremie-programokat megelőző időszakban ilyen irányú befektetést csak elvétve hajtottak végre kockázati tőkealapok. A biotech befektetések finanszírozása általában hosszabb ideig tart – tette hozzá –, és a projektek tőkeigénye is meghaladja az iparági átlagot. Ugyanakkor a magas felvállalt kockázat mellett e befektetéseknél a nemzetközi exit lehetősége és az átlag feletti hozam elérése motiválja a kockázati tőkebefektetőket.
A magyar egészségipari vállalkozások egyik legnagyobb befektetője a 100 százalékban állami tulajdonú Széchenyi Tőkealap: cégportfóliójának már az ötöde az egészségügy területére jut, miután idén áprilisban 13-ra nőtt az általa finanszírozott ilyen vállalkozások száma. A szerencsés nyertesek között éppúgy megtalálható a Fradi-stadionban debütáló magyar találmány, a vénaszkennert megalkotó start up, mint egy anti-aging technológiát fejlesztő vállalkozás, illetve olyan cég, amelyik a gyógyszeripar számára manapság különösen fontos, gyógyszeres terápiatámogató és betegoktató programot dolgoz ki. (Hogy ez utóbbi mekkora üzlet lehet lehet, azt jól mutatja, hogy a vállalkozásba az egészségügyi befektetéseiről is ismert Lantos Csaba is beszállt 20 millió forinttal.) A gyógyszeripar igényeire több vállalkozás is igyekszik reagálni, egy ilyenbe, a gyermekgyógyászati klinikai vizsgálatokra szakosodott cégbe az AJH Növekedési Tőkealap is befektetett.
A közelmúlt egyik nagy reményű befektetését az X-Ventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. vitte véghez, amikor a daganatos betegségek kezelését innovatív módon megközelítő, magyar, amerikai, olasz kutatók és üzletemberek által alapított eMMUNITY Kft.-ben szerzett tulajdonrészt.
A fejlett világ egyik legsúlyosabb egészségügyi kihívása kétség kívül a rák, nem véletlen, hogy a Google kockázati befektető cégétől, a Google Venturestől is egy olyan startup, a Flatiron Health kapta a legnagyobb, 130 millió dolláros tőkeinjekciót, amely onkológiai kezeléseket támogató eszközt fejleszt. A Google Venturesnél egyébként tavaly az egészségügy és az élettudományok területe volt a legfrekventáltabb, ide fektették be forrásaik 36 százalékát, szemben az egy évvel korábbi 12 százalékkal.
Tarol az élettudomány
Az eddigi nyolcból háromszor biológusnak ítélték oda a Bolyai-díjat: elsőként Freund Tamás, tavaly pedig Nusser Zoltán neurobiológus vehette át a magánszemélyek által alapított tudományos elismerést, amellyel idén Pál Csaba szegedi biológust tüntették ki. Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának kutatója, a Biokémiai Intézet tudományos főmunkatársa, az Evolúciós Rendszerbiológiai csoport vezetője munkatársaival az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellenszerét kutatja, és a díjjal járó 100 ezer eurót is ennek finanszírozására fordítja. A kutatócsoport korábban már elnyerte a Európai Kutatási Tanács támogatását; ez a két forrás szakértők szerint egyelőre biztosítja, hogy ne kelljen külső forrást bevonni, és például idő előtt egyetlen gyógyszeripari vállalkozáshoz kötődni. Hosszabb távon azonban az ilyen jellegű kutatásokat a gyógyszerszektor hasznosítja. Maga Pál Csaba is így fogalmazott az Indexnek: „Akkor leszek elégedett, ha konkrét javaslatokat tudok tenni, új hatóanyagokat, molekulákat tudok felmutatni, amelyeket a legnagyobb gyógyszercégek ígéretesnek tartanak további fejlesztésre.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.