A teljes hitelintézeti szektor 62,8 milliárd forintos adózott eredményt ért el az első negyedévben a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint, ami 10 százalékkal elmarad a tavalyi első negyedévitől. Az első negyedévben a devizahiteles elszámolások súlyos veszteséget hozhattak volna, számviteli szempontból azért lett nyereséges az időszak, mert a piaci szereplők már tavaly megképezték az erre szánt céltartalékot.
Ennek egy részét – mintegy 470 milliárd forintot – most vissza is írták, a rendkívüli eredmény soron viszont ott áll ezzel szemben 465 milliárd forintos veszteség. Az elszámolásn miatt azonban a szektor saját tőkéje tavaly év végére 3 ezer milliárd forint alá süllyedt, azóta viszont növekedett, a tőkemegfelelési mutató 18 százalék fölött van.
Az elszámolás mellett a kamatkörnyezet sem kedvez a hitelintlézeti szektornak – derül ki a jegyb ank negyedéves kimutatásából. Az összesített kamateredmény csaknem 19 százalékkal csökkent az elmúlt évhez képest, a kamatbevételek ugyanis jelentősen visszaestek, a ráfordítások viszont növekedtek. A nem kamateredmény is jelnetősen mérséklődött, a pénzügyi és befektetési szolgáltatásokon elért eredmény ugyanis negatív lett, és ezt az sem kompenzálta, hogy az idén több osztalékot vehettek ki a bankok a leánycégeikből.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a hitelintézeti szektor mérlegfőösszege 2014 márciusa óta 3,25 százalékkal nőtt, az első negyedév végén meghaladta a 32330 milliárd forintot. A nettó hitelállomány csökkent az elmúlt 12 hónapban, a vállalkozói hiteleknél 2,7, a lakosságiaknál több mint 10 százalékkal. A vállalati hitelállomány március végén 5521, a lakossági 5371 milliárd forint volt. A kkv-hitelezés sem lendült fel, a teljes állomány a negyedév végén 3846 milliárd forint volt, ez 5 százalékkal alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél.
A forintosítás és az elszámolás ugyan javított a portfóliókon, de a késedelmes hitelek aránya még mindig meghaladja a 10 százalékot. Néhány szegmens különösen problémás: a projekthitelek bruttó állománya 1700 milliárd forint körül volt márciusban, ennek több mint a negyede volt 90 napon túl hátralékos, és a megmaradt lakossági devizahitelek ötöde is bedőlt már. Sokaknak az átstrukturálás sem hoz megoldást, az ilyen hitelek negyede is 90 napon túl késedelmes már.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.