Jelentős mértékben csökkent a hitelintézeti szektorban foglalkoztatott munkavállalók száma az első negyedévben: márciusban 36900 alkalmazott dolgozott a bankoknál és szövetkezeti hitelintézeteknél (a fióktelepek nélkül számolva), szemben az év végi 37816 fővel – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A negyedéves visszaesés igen jelentős mértékűnek számít, hiszen három hónap alatt csaknem 2,5 százalékkal apadt a létszám, amely a tavalyi egész éves csökkenés ütemét is meghaladja. Ennek alapján idén is folytatódhat a bő fél évtizede tartó létszámcsökkenés a hitelintézeteknél: 2009-ben még több mint negyvenezer alkalmazottat foglalkoztatott a hazai hitelintézeti szektor, úgy, hogy ebben már nem voltak benne az időközben levált fióktelepek munkatársai.
A létszám zsugorodásáért vélhetően a legjelentősebb foglalkoztatónak számító nagybankok okolhatók leginkább, hiszen a közelmúltban több olyan bejelentés is volt a piacon, amelyből jelentősebb leépítésre lehet következtetni. Az MKB Bank például a közelmúltban jelentette be, hogy a 2014-ben elindított reorganizációs programja részeként az év során közel 300 státust szüntet meg. Emellett a bank az év elejétől kezdődően jelentősen, 30 százalékot meghaladó mértékben csökkentette a vezetői pozíciók számát is.
Hatékonyságnövelő programba kezdett a közelmúltban a tavaly súlyos veszteséget produkáló Raiffeisen Bank is, ahol április végi bejelentésük szerint azzal számolnak, hogy a dolgozói létszám a tavaly év végi 2530-ról hozzávetőlegesen 2200-ra eshet vissza. Igaz, a hitelintézetnél nem csak leépítések várhatók erre az évre, a privát- és prémiumbanki területen ugyanis 15-20 százalékos létszámnövelést terveznek. A tavalyi, több mint 400 milliárdos szektorszintű veszteség tükrében természetesen más banki szereplők is dönthettek úgy, hogy faragnak a létszámon, illetve racionalizálják fiókhálózatukat.
A foglalkoztatottsági arányok egyébként nem sokat változtak tavaly a hitelintézeti szektorban: a dolgozók csaknem kétharmadát a nagybankok alkalmazták 2014 végén, míg a kis- és középbankok 12,1 százalékkal részesedtek a tortából. A csaknem 6900 alkalmazottjukkal a szövetkezeti hitelintézetek 18,2 százalékkal részesedtek a létszámból, míg a szakosított, illetve speciális feladatokat ellátó szereplők egyaránt 2-2 százalék alatti súllyal bírtak. Az új alkalmazottak iránti kereslet viszont viszonylag élénknek mondható, legalábbis ami a meghirdetett álláshelyek számát illeti: a mérlegfőösszege alapján nyolc legnagyobb banki szereplőnél kínált státusok száma meghaladja az ötszázat. A kilengések ugyanakkor meglehetősen nagyok: míg a Budapest Banknál nagyjából 170 pályázható állás szerepel a honlapon, addig az MKB Banknál csak egy.
Kevesebb a fiók is
Március végén összesen 2848 banki, illetve szövetkezeti hitelintézeti fiók működött Magyarországon, 29, a fióktelepek által üzemeltetett értékesítési egység mellett. Ez szintén igen jelentős visszaesést jelent az év végi állapotokhoz képest, hiszen akkor még 3088 fiók üzemelt országszerte. A hálózat fokozatos csökkentésében persze a fogyasztói szokások megváltozása is szerepet játszik: az UniCredit Bank például tegnap jelentette be, hogy tovább erősíti a digitális csatornáit, és az átalakítási folyamat részeként idén 29 fiók olvad be más UniCredit-fiókokba Budapesten és vidéken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.