A Tigáz Zrt. tegnap arra kérte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt, hogy vonja vissza az egyetemes gázszolgáltatói engedélyét. A szabályozás szerint erre reagálva a hivatalnak be kell kérnie az érintett piaci szereplők ajánlatát a Tigáz érintett ügyfeleinek az ellátására, majd a jelentkezőkből kiválasztania a feladatra leginkább alkalmas társaságot. Jelentkező híján ki kell jelölnie az ellátó nélkül maradók új szolgáltatóját. Amennyiben a MEKH az előbbiek szerint jár el, akkor tartalmilag fölösleges intézkedéseket is kénytelen lesz hozni.
A Főgáznak ugyanis országos ellátási engedélye van, viszont rajta, a most visszalépő Tigázon és néhány kisebb szolgáltatón kívül viszont más társaságnak semmilyen. Az E.On és a GdF engedélyét épp a minap vonta be a hivatal, azok saját kérésére. Az előbbi társaság 2016. január 1-jén, az utóbbi 2016. július 1-jén adhatja át a lakossági ügyfeleit az arra jelentkezett és kijelölt Főgáznak.
A Tigáz visszalépésével a terület legnagyobb, a fogyasztási helyek közel 35 százalékát ellenőrző szereplője vonul ki az érintett piacról. A társaság mintegy 1,2 millió lakossági ügyfele úgy fogja erősíteni a Főgáz portfólióját, hogy annak már van 806 ezer saját vevője, az E.Ontól 609 ezret, a GdF Suzetől pedig 760 ezret fog megörökölni. Még nem tudni, hogy a kisebb szolgáltatók 340 ezer háztartási vevőjével mik az állam szándékai.
A Tigáz a szabadpiaci ügyfeleiről nem mond le, ahogyan nem mondott le a két említett, visszalépő társaság sem.
Távozását az egyetemes szolgáltatásra vonatkozó szabályozás megszigorodásával magyarázza. Mint fogalmaz, „összehangolja” üzleti tevékenységét a szabályázási környezettel és csökkenti az üzleti tevékenységét érintő kedvezőtlen hatásokat. A Világgazdaságnak nemrég jelezte, hogy tulajdonosai nem kívánnak veszteséges tevékenységet fenntartani. Tavaly –13,4 milliárd forintos üzemi eredményt ért el. (Igaz, ez 10 milliárd forinttal kevésbé rossz szám a 2013-asnál.)
A Tigáz által hivatkozott szabályozási környezet ismét változik egy új MEKH rendelet nyomán. A hivataltól kért tájékoztatás szerint a rendszerhasználati díjai módosítása lényegében az árszabályozási rendeletben foglalt rendszeres árkorrekció. A változtatások összességében nem módosítják a földgáz egyetemes szolgáltatói díját, mert az egyetemes szolgáltatás árának egyes díjelemei úgy módosulnak, hogy azok a rendszerhasználati díjak változását kiegyenlítik. Így a lakossági fogyasztók továbbra is a rezsicsökkentéssel elért árszinten vásárolhatják a gázt.
Beérkezett a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz a Tigáz Tiszántúli Gázszolgáltató Zrt. egyetemes szolgáltatási működési engedély visszavonása iránti kérelme. A Tigáz a harmadik egyetemes szolgáltató, amely jelezte kivonulási szándékát a hazai egyetemes gázszolgáltatás területéről. A GDF SUEZ és az E.ON helyére már kijelölte a Hivatal az új szolgáltatót, amely az E.ON jelenlegi fogyasztóit 2016. január 1-jétől, a GDF SUEZ jelenlegi fogyasztóit 2016. július 1-jétől látja el. A Hivatal vizsgálja a Tigáz kérelmét, eljárása során a felhasználók folyamatos ellátását, az ellátásbiztonság garantálását tartja szem előtt.
A hatályos jogszabályok garantálják az ellátásbiztonságot abban az esetben is, ha egy egyetemes szolgáltató kivonul a piacról. A törvényben foglaltaknak megfelelően a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal az egyetemes szolgáltatói engedély visszavonására irányuló kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül nyilvános felhívást intéz az engedéllyel rendelkező egyetemes szolgáltatókhoz, hogy a közzétételt követő 20 munkanapon belül tegyenek nyilatkozatot, hogy az átadó egyetemes szolgáltató felhasználóit milyen időponttól vállalják ellátni. A Hivatal a felhívásra beérkező ajánlatokat értékeli, és az ellátásbiztonság szempontjai alapján választja ki a legkedvezőbbet. A Hivatal a mérlegelés során előnyben részesítheti az átadó egyetemes szolgáltató teljes ellátási területének ellátására adott ajánlatot, illetve az olyan egyetemes szolgáltató ajánlatát, amelynek a működési engedélyében meghatározott ellátási területe kiterjed az átadó egyetemes szolgáltató területére.
Amennyiben a Hivatal felhívására egyetlen egyetemes szolgáltató sem ad ajánlatot vagy a beérkező ajánlatok vizsgálata alapján a Hivatal azt valószínűsíti, hogy az ajánlattevők egyike sem tudja biztosítani az átadó egyetemes szolgáltató felhasználói részére a földgázellátást, a Hivatal a körülmények mérlegelésével az összes egyetemes szolgáltatói engedélyes közül az ellátásbiztonság és az ügyfélkiszolgálás legmagasabb szintjére törekedve kijelöli az átvevő egyetemes szolgáltatót vagy egyetemes szolgáltatókat.
Az új szolgáltató kiválasztását követően az átadás-átvétel hónapokat vesz igénybe. A folyamatot a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal végig felügyeli, különös tekintettel a fogyasztók tájékoztatására - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal közleményéből.
Kép: Mediaworks -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.