A CBA Kereskedelmi Kft. közleményben szögezte le, hogy felhívta tagjainak a figyelmét a vonatkozó jogszabályi előírásokra, továbbá emlékeztetett, hogy a vasárnapi pihenőnap biztosításával az üzletek üzemeltetői javítani tudják a munkavállalók életminőségét, és biztosíthatják a családok együttlétét.
A lánc reakciója következetes, hiszen Baldauf László, az üzletlánc alapítója és elnöke épp a napokban állt ki a vasárnapi zárva tartás mellett arra hivatkozva, hogy a hét utolsó napja a családé. Ráadásul a közlemény üzenet, a CBA nem szeretné, ha bárki is, kihasználva a jogszabályi rést, kibújna a vasárnapi nyitvatartási szabályok alól, legyen az CBA-s, coopos vagy más üzlet, esetleg lánc. Ugyanakkor egy esetleges kizárássorozattal a CBA sokat nem veszít, hiszen nagy valószínűséggel a boltokat továbbra is a köteléken belüli nagykereskedők látják majd el, legfeljebb lekerülnek a boltokról a feliratok, és a lánc promócióiban nem vehetnek részt.
Más kérdés, hogy a balatoni kereskedők sem árultak az ügyben zsákbamacskát. Nem nagyon meglepő, hogy az elmúlt napokban több CBA- és a Coop-üzlet épülete, illetve területe piaccá vált – a helyi jegyzők jóvoltából. A Balaton partján fekvő települések már korábban kezdeményezték, hogy a nyári szezonban bizonyos feltételek mellett engedélyezzék a nagyobb alapterületű üzletek nyitva tartását, hiszen ez a turizmus szempontjából fontos volna. Bár volt olyan terv, hogy lesz ilyen mentesítés, végül a kormány a szigorúbb verzió mellett döntött, és nem kivételezett. Néhány település vezetője már akkor jelezte: keresni fogja a megoldást, hogy náluk nyitva lehessenek az üzletek.
A vasárnapi zárva tartásról szóló törvény szerint például a piacok nyitva lehetnek a hétvégén bármikor, márpedig a jogszabályok szerint piac tulajdonképpen az lehet, ahol többen árulnak. A Balaton-parti települések jegyzői az erre irányuló kérelmekben láthatóan nem találtak kifogást. A kormányzatnak, illetve a minisztériumoknak erre nincs ráhatásuk.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség a Tesco-Global Áruházak Zrt. kérésére állásfoglalást kért a Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM), hogy az egyes üzletek piaccá minősítése jogkövető magatartás-e. Ha ugyanis valóban jogtiszta a megoldás, az összes nemzetközi lánc is beszáll a „buliba” – erre vonatkozott a Tesco minisztériumi állásfoglalási igénye is.
Ez ügyben ellentmondásos a kép. Az NGM hivatalosan még nem válaszolt, a Hvg.hu-nak viszont azt írták, vizsgálták a Balatonnál az „új” piacokat, és ezek többségét rendben találták, és hangsúlyozták, hogy a döntés a jegyzők hatásköre. Ugyanakkor Glattfelder Béla, az NGM államtitkára törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett Somogy megyében a Balatonfenyvesen működő üzlet piaccá nyilvánításával kapcsolatban.
Feltörekvő online áruházak
Tavaly meghaladta az 50 milliárd forintot a tíz legnagyobb e-kereskedő összesített online értékesítésből származó árbevétele, amelyhez együttesen közel 3 millió vásárlás társult – közölte a GKI Digital, amely Magyarországon elsőként a készített az iparági szereplőkről forgalmi adatok szerinti nyilvános rangsort. A lista élére a 2014-es eredményei alapján az Extreme Digital került, ezzel ő lett Magyarország legnagyobb forgalmú e-kereskedője. A TOP10-ben – köztük a dobogó legfelső fokán – 5 olyan cég is szerepel, amely többségében vagy egészében magyar tulajdonban van (Extreme Digital, Libri-Shopline, Bónusz Brigád, Ipon, Játéknet). A 10-ből további 3 helyezett olyan, országosan ismert, a piacon már jól bevezetett márka, amely – nagy múltú – offline bolthálózata mellett online áruházzal csak az utóbbi 5 évben indult el (Media Markt, Tchibo, Tesco).A felügyeleti eljárás precedensértékű lesz, ennek alapján biztosan megállapítható majd, hogy a piacosodás megfelel-e a jogszabály szellemiségének. Ám az NGM állásfoglalása is perdöntő lehet, ugyanakkor nem biztos, hogy a minisztérium hivatalosan is állást foglal az ügyben.
A jogszabály betartatása és az esetleges rés kihasználása önkormányzati, jegyzői felelősség ugyanis. Az NGM-nek ahhoz, hogy állást foglaljon, vizsgálnia kellene az elmúlt időszakban – (például) egy évben – beadott összes piaccá minősítési igény törvényességét, és mindenütt felügyeleti eljárást kellene kérnie, ahol felmerül a törvény megkerülésének gyanúja.
Ráadásul ezzel sem érne véget a kormányzatra nehezedő nyomás. A zárva tartás alól a fesztiválok, falunapok rendezésével is ki lehet bújni (ezek mint kulturális rendezvények ugyancsak mentességet adnak a boltoknak), és az ilyen rendezvények elbírálása még megfoghatatlanabb jogilag, mint a nem létező piacok felbukkanása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.