„Mindig arra törekedtünk, hogy a piaci bizalmat megőrizzük” – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara fórumán tegnap.
Kiemelte, hogy Magyarország az első uniós tagállam volt, amelyik a válság kirobbanása után nemzetközi hitelcsomagra szorult, hogy elkerülje a fizetésképtelenséget, azóta viszont nem kellett újabb segítség.
Megismételte, hogy a Görögország miatti piaci viharok Magyarországot a forint árfolyamán és az állampapírhozamok emelkedésén keresztül érinthetik, de a görög kitettségünk kicsi. Varga szerint ráadásul vannak olyan eszközök a kormány kezében, amelyekkel ezeket a hatásokat csillapítja. Aki Görögországba menne nyaralni, az nézzen körül Magyarországon, és ezzel a GDP-növekedéshez is hozzájárul egy kicsit – tanácsolta a nyaralni készülőknek.
Varga Mihály szerint sokat javult hazánk helyzete, amit a piac is elismer, de a hitelminősítők még nem teljesen, miután a befektetésre nem ajánlott kategóriában tartanak. A lengyelek és a csehek minősítése például sokkal jobb, mint a miénk. Kiemelte: a Lehman Brothers amerikai nagybank hitelminősítése még közvetlenül a válság kirobbanása előtt is jó volt, mostanra viszont már nincs ilyen pénzintézet. „Magyarország viszont több mint ezer éve létezik” – hangsúlyozta a miniszter. Szerinte ettől függetlenül meg kell győzni a hitleminősítőket is.
Varga emlékeztetett, sokan egyszeri hatásokkal, az uniós források lehívásával magyarázzák a gazdaság jó teljesítményét, de a miniszter hangsúlyozta: ha ez így lenne, akkor még sok másik tagállamnak kellene hasonlóan gyorsan növekednie, mert ők is kapnak uniós forrásokat. A miniszter szerint a gazdasági növekedést a kitűnő exportteljesítmény és a belső kereslet növekedése is segíti. Szerinte a hitelezés 2014-ben megindult növekedése aktívabb lehet, és a beruházások is segíthetik a növekedést.
A miniszter azonban rámutatott a gazdaság egyik gyenge pontjára is. „Most a járműipar az egyik hajtóereje a növekedésnek, de ha ebben a szektorban történik valami, akkor sebezhetővé válunk” – fejtette ki. Varga úgy vélte, már az Európai Bizottság is úgy látja a magyar gazdaság helyzetét, mint a kormány, ami tíz éve még nem így volt. Igaz, akkor is volt némi különbség, amikor 2010-ben Matolcsy György akkori miniszter 7 százalékos növekedést várt 2014-re. Ha ez nem is jött össze, a 3,6 százalékos bővülés minden várakozást felülmúlt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.