A vevőknek mintegy harmada befektetési célból vásárolt ingatlant júliusban a Duna House (DH) legfrissebb elemzése szerint. Ők átlagosan 19,5 millió forintot költöttek 70 négyzetméter körüli lakásokra. Minden negyedik ember viszont első lakását vásárolta: átlagosan 60 négyzetméteres ingatlanokra kötöttek szerződést, 18,3 millió forintért.
Vidéken minden negyedik vevő nagyobb lakásra tett szert: jellemzően 16,5 millió forintot kiadva, 100 négyzetméternél valamivel nagyobb ingatlanba költözött. Az első lakást vásárlók nagyjából ugyanannyian voltak, mint azok, akik befektetési céllal vágtak bele a vásárlásba, viszont 2 millió forinttal kevesebbet – átlagosan 9,2 milliót – költöttek, jellemzően 60 négyzetméteres lakásra. Legtöbbet – csaknem 29 millió forintot – a felső vezetők szántak lakásra, házra, legkevesebbet a nyugdíjasok költötték. Ők mindössze 8,8 millió forintból gazdálkodtak.
Budapesten azok, akik beosztottnak vallották magukat, átlagosan 60 négyzetméteres lakásokat vettek 17,1 millió forintért. Ennél csaknem egymillió forinttal többet fordítottak a vásárlásra a tanulók, míg a vállalkozók 26,5 millió forintot adtak a kiszemelt ingatlanért. Csupán az I. és III. kerület vesztett népszerűségéből 1-1 százalékot. A toplistát továbbra is a XIII. kerület vezeti 20 százalék feletti értékkel a 17 százalék körül teljesítő VI., a XI., a VII. és a XIV. kerület előtt. Az első tízben szerepel a II., a IX., a VIII., az V. és a XII. kerület is.
A fővárosban az eladók toplistáját, mint megírtuk, a nagyobb otthonra vágyók vezették júliusban: 100-ból 36-an emiatt hirdették meg lakásukat. Ők 54 négyzetméteres ingatlanoktól váltak meg, átlagosan 17,3 millió forintért. A forgalom 22 százalékát tette ki az örökölt ingatlant értékesítők aránya, akik 16,4 milliós bevételre tettek szert az adásvétel nyomán. Vidéken minden harmadik eladó emiatt jelent meg a piacon, igaz, ők csupán 9,3 millió forintot kaptak.
A budapesti eladóknak több mint harmada 30 és 40 év közötti, és vidéken is ez a korcsoport jár élen az értékesítésben, valamivel kevesebb, mint 30 százalékkal. Vidéken minden negyedik eladó szeretne nagyobb otthonba költözni, ötödük viszont épp kisebbe menne.
Míg Nyugat-Magyarországon a panelek 8 millió forintért keltek el átlagosan 76 nap alatt, a keleti országrészben az ár 7,2 millió forint volt, amihez 101 napos értékesítési idő társult. A téglalakások esetében a DH elemzése szerint keleten az átlagár 8,8, nyugaton pedig 11,5 millió forint volt júliusban. Utóbbi kategóriában kell egyébként a legtovább – 216 napig – várakozniuk az eladóknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.