A német K-Utec tervezi az első lítiumkitermelő és -feldolgozó üzemet Bolíviában, így megindulhat a világ legnagyobb lítiumlelőhelyének kitermelése az Andokban található több mint 10 ezer négyzetkilométer kiterjedésű, 3656 méter magasan fekvő Salar de Uyuni felszíni sómezőn – mondta el Heiner Marx vezérigazgató a német DPA hírügynökségnek.
A német vállalat a most aláírt szerződés értelmében 4,5 millió euróért készíti el egy évi 30 ezer tonna lítium-karbonát előállításához szükséges kapacitással rendelkező üzem megvalósíthatósági tanulmányát. A bolíviai kormány 538 millió eurót tervez beruházni a kitermelésbe. Evo Morales bolíviai elnök hosszú ideig ellenezte a nyersanyagkincs kiaknázását, mivel azt kizárólag külföldi technológiai ismeretekkel lehet megvalósítani, ráadásul a Salar de Uyuni Bolívia egyik fő turisztikai attrakciója is (a kitermelés a sómező kis részét érintené).
A lítium fontosságát az adja, hogy ez az elektromos autókhoz szükséges nagy tárolókapacitású akkumulátorok alapanyaga, emellett használják a repülőgépiparban alkalmazott alumíniumötvözetekhez, valamint az atomenergia-iparban is. A lítium-karbonát világpiaci ára az elektromos autók által támasztott keresletnek köszönhetően a 2005-ös tonnánkénti 2500 dollárról 6400 dollárra emelkedett mára. A Citi Research előrejelzése szerint az elektromos autók akkumulátoraihoz használt lítium iránti kereslet a 2012-es 16,1 milliárd dollárról 34,3 milliárd dollárra emelkedik 2020-ra, a szórakoztató elektronikai eszközök akkumulátoraihoz használt lítiumé pedig 10,9 milliárd dollárról 14,7 milliárd dollárra.
Az U.S. Geological Survey 2015. januári jelentése szerint a világ kitermelhető lítiumkészlete 34 millió tonna, ebből Bolíviáé a legnagyobb, 9 millió tonna, utána Chile és Argentína jön 7,5, illetve 6,5 millió tonnával, az USA 5,5 millió, Kína pedig 5,4 millió tonnás készlettel rendelkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.