BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapuzárási pánik a kamatemelések előtt

Átlépte a 3 ezer milliárd dollárt a fúziók és felvásárlások együttes értéke szerte a világon.

Idén augusztus 11-én átlépte a 3 ezer milliárd dollárt a fúziók és felvásárlások (M&A) együttes értéke szerte a világon – derül ki a Dealogic tanácsadó cég jelentéséből. Ennél hamarabb csak egyszer, 2007-ben jutott el idáig az M&A-piac; a válság előtti utolsó évben már július 23-án megvolt a lélektani határnak számító összeg (tavaly csak november 10-re jött össze).

A legnagyobb egyedi ügylet idén eddig Royal Dutch Shellé volt, a brit–holland olajipari óriás 81,5 milliárd dolláros ajánlatot tett a brit BG Groupra (a Dealogic összesítése az elfogadott ajánlatokat veszi számba, függetlenül attól, hogy a versenyhatóságok jóváhagyták-e már – a Shell/BG esetében ez még nem történt meg). Az egyes ágazatok közül azonban magasan az egészségügy vezet (beleértve a gyógyszeripart), a szektorban augusztus 11-ig 482,3 milliárd dollár értékű M&A-ügylet született, több mint eddig bármikor a hasonló időszakban, és már meghaladva a 2014-es egész évi 430 milliárd dollárt. Ebben a szegmesnben a Teva Pharmaceuticals vitte el eddig pálmát: az izraeli gyógyszergyártó sokáig a hozzá hasonlóan szintén a generikus szerekre szakosodott Mylant üldözte, majd miután sorozatosan visszautasításra talált, a szintén amerikai Allergan generikus részlegét szerezte meg 40,5 milliárd dollárért.

Az egyes régiók közül messze Észak-Amerikában a legélénkebb a piac: idén eddig 1,6 ezer milliárd dollár értékű ügyletet hoztak össze, ez 51 százalékkal több az egy évvel korábbinál, és több mint a duplája a második helyezett Európa adatánál (716,3 milliárd). Az USA-ban Warren Buffett bonyolította le a legnagyobb manővert: befektetési holdingja, a Berkshire Hathaway 37,2 milliárd dollárért veszi meg a Precision Castparts nevű repülőgép-ipari és energiaipari alkatrészeket gyártó társaságot (ez egyben a 85 éves milliárdos eddigi legnagyobb egyedi bevásárlása). Az akvizíciós lázra sok elemző kereste a magyarázatot, és nagyjából ugyanazokat az okokat találták meg.

A hitelből (is) finanszírozott ügyleteket az hajtja, hogy a kamatok még alacsonyak, de a Federal Reserve kilátásba helyezett emelése miatt várhatóan ez már nem sokáig lesz így. Az olcsó pénz korszakának lezárultával nehezebb lesz az érdekeltek dolga, így most mindenki igyekszik kihasználni a lehetőségeket. Egy sor vállalatnak viszont a hatalmas készpénzállománnyal kell valamit kezdenie, miközben részvényeik is magasra értékeltek – ennek tudatában a vezetők úgy érzik, megengedhetik maguknak a vásárlást. Ezen túlmenően számos cég növekedési lehetőséget szerez: mivel a globális fellendülés elég lanyha – és a kínai lefékeződés nem sok jót ígér az erős ottani kitettséggel rendelkezőknek –, az elvárt gyarapodást egyszerűbb megvásárolni, mint megteremteni, és így könnyebben megy a piaci részesedés növelése, illetve a költségek csökkentése is.

A sok vevőjelölt és a sok pénz persze azzal is járhat, hogy egyes vállalatokat erősen túlértékelten vesznek meg végül. Ezt jelzik a BDO tanácsadó cég adatai is: az idei ügyletek multiplikátora már elérte a 10-es szintet (vagyis a vevők átlag az éves üzemi eredmény tízszeresét ajánlották a kiszemelt vállalatért), ez egy évvel korábban még 9,2 volt. Ha a vevő egy befektetési társaság, akkor jellemzően többet fizet: az ilyen ügyletekben 10,8-as multiplikátorral számolnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.