Tegnap is tovább esett a kínai tőzsde, a két és fél hónap után már 30 százaléknál tartó mélyrepülés pedig a magyar befektetőket is érinti. A hazai befektetési alapok között is akadnak olyanok, amelyek a kínai részvénypiacon fektetnek be.
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) adatai szerint körülbelül tíz olyan konstrukció lehet, amelyek főleg az ázsiai vagy kínai piacon fektetnek be, így nem hagyta érintetlenül őket az elmúlt bő másfél hónap zuhanása. Ezeknek a többségét csak kisebb mértéken rázta meg a kínai sokk, de a Generali Főnix távol-keleti részvényalapja és a K&H ázsiai alapja az elmúlt három hónapban több mint tíz százalékot esett. Tekintettel azonban arra, hogy a mostani zuhanást egy hatalmas rali előzte meg, az év elejétől számítva még ezek az alapok is pluszban állnak.
A kínai kitettségű befeketési alapokban egyébként a kisbefektetők nem tarthatnak sok pénzt. A komolyabb mennyiségű feltörekvő piaci ázsiai részvényt tartó alapokban összesen 15 milliárd forint van a BAMOSZ adatai szerint, ráadásul ennek döntő része intézményi megtakarítás lehet. Lényegesen több háztartást érinthet a befektetési egységekhez kötött (unit linked) életbiztosítások érintett eszközapjainak árfolyamcsökkenése.
A unit linked eszközalapok vagyonának csaknem 40 százaléka áll részvényjellegű befektetésekben, és a kínai piac kifejezetten kedvelt az ügyfelek körében. A CIG Pannóniánál 4,1 milliárd, a Generalinál 5,54 milliárd, az Allianznál 4,7 milliárd, az Unionnál több mint 2 milliárd, az Uniqánál 1,4 milliárd forint van ilyen konstrukciókban. Az NN-nek két, kifejezetten kínai alapja van, ezekbe az ügyfelek 1,3 százaléka fektetett pénzt, a kínai kitettséggel szintén rendelkező fejlődő ázsiai részvényalapokban viszont a kliensek több mint tizede tart megtakarítást.
Az ilyen eszközalapoknál hasonló a helyzet, mint a kínai részvénypiacon. Az elmúlt három hónapban ugyan eltűnt a befektetett pénz több mint tizede, január óta vagy egyéves távon még mindig szép nyereség látszik. A kínai tőzsde esése azonban egyelőre megállíthatatlannak látszik, a Shanghai Composite-index hétfőn is tovább esett annak ellenére, hogy a kormány 800 milliárd dollárnak megfelelő jüant költött már a zuhanás megfékezésére, emellett számos intézkedéssel próbálja a potenciális befektetőket a tőzsdére terelni, és az eladásokat korlátozni.
A fellendülésben nem bízó kisbefektetők most még kisebb fájdalommal kiszállhatnak a kínai eszközalapokból. A biztosítók pedig, okulva a 2008-as válságból és az azt követő bizalomvesztésből, többféle szolgáltatást kínálnak, hogy a nagy bukástól megóvják a klienseiket. A CIG Pannóniának például négy kínai kitettségű alapja is van, amelyekben az összeomlás előtt 7 milliárd forint volt, ez mostanra 4,1 milliárd forintra csökkent.
Ebben fontos szerepe volt annak is, hogy a biztosító által kínált árfolyamvédő szolgáltatás trendszerű árfolyamcsökkenés esetén automatikusan biztonságosabb eszközalapba csoportosítja át a megtakarításokat. Több biztosítónál van hasonló szolgáltatás, a többiek pedig, ha automatikus portfólióátrendezést nem kínálnak is, legalább SMS-ben vagy e-mailben értesítik az ügyfelet, ha nagyot esett valamelyik befektetésének az értéke, így a kliens saját maga át tudja rendezni a portfólióját.
Az alapkezelő is fékezheti az esést
A vagyonkezelők is próbálják persze csökkenteni a veszteséget. A Generali legnagyobb, 40 százalékos kínai kitettségű alapja, a Himalája például a tőzsde 30 százalékos zuhanása közben mindössze 8 százalékot esett, miután a portfóliókezelő alulsúlyozta benne a kínai részvényeket. Az Uniqa a normál kínai eszközalapok mellett, a részvények és folyószámlapénz között a vagyont technikai elemzések alapján mozgató alapokat is kínál. Ezek is azt nyújtják, amit az automatikusan váltó árfolyamfigyelő szolgáltatások: nagy árfolyamesés esetén kockázatmentes eszközbe mentik át a pénzt. A stratégia működött az idén: a biztosító normál forintos kínai alapja 8,8 százalékos hozamot ért el január óta, a technikai elemzéseket használó konstrukció pedig 16 százalék körül jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.