Kissé segítené a magyar gazdaság növekedést a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP), elsősorban az exporton keresztül – derült ki a Kopint-Tárki kutatásából, amelyet az Országgyűlés Hivatalának írtak. A Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsának megbízásából készült elemzés szerint a TTIP csekély mértékű, 0,16 százalékos GDP-bővülést eredményezne, elsősorban a nettó export növekedése miatt. Ez azonban csak akkor teljesül, ha a TTIP-ben megfogalmazott célok, azaz a vámok teljes leépítése és a jelenlegi nem vámjellegű akadályok legalább negyedének eltörlése maradéktalanul teljesül.
A TTIP az egyes iparágakra eltérően hatna, de minden ágazatban pozitív a nettó hatás, azaz várhatóan nem lesz olyan nemzetgazdasági iparág, amely vesztene a megállapodással – állapítják meg a Kopint-Tárki kutatói. A közvetlen hatások eredményeképpen a vegyipar és a feldolgozott termékeket előállítók járnak a legjobban, és a foglalkoztatottság bővülése is itt lehet a legnagyobb.
A szakértők szerint a tervezett megállapodásnak jótékony hatása lehet egyes ágazatok további integrációjának, vagyis a globális értékláncokba való beépülésnek a szempontjából. A vámok és nem vámjellegű kereskedelmi akadályok lebontása versenyképességi előnyöket teremt harmadik országokkal szemben.
A magyar–amerikai export a TTIP-pel 3,2 százalékkal nőhet jobban, mint nélküle. A vegyipari termékeknél és feldolgozott termékeknél várható 17 százalék körüli exportnövekedés, a gépek és szállítóeszközök kivitele félszázalékos bővülést érhet el.
Nemcsak a termelők, egy kicsit a fogyasztók is profitálhatnak a TTIP-ből. Az Egyesült Államokból származó magyar importnak kevesebb mint 6 százaléka számít háztartási fogyasztási cikknek, ami a magyar fogyasztóknak átlagosan 0,3 százalékos megtakarítást jelent az amerikai importtermékekből. Összességében egyes konkrét amerikai termékek ára 2–5 százalék között csökkenhet Magyarországon, ami kismértékű megtakarítást jelenthet a fogyasztók számára.
A témában készült tanulmányok nagy része a TTIP pozitív gazdasági és társadalmi hatásait mutatta ki. Készült már azonban az egyezményt teljes mértékben elutasító tanulmány is, amely a tervezett megállapodásnak Európa számára káros következményeit igyekezett bemutatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.