Mennyiségben minimálisan gyengébb, ám minőségben meglehetősen jó évet várnak idehaza a borászok az időjárási viszontagságok ellenére. „A szőlő sok mindent kibír, így az eddigi nyár szélsőségeit is viszonylag jól viselték az ültetvények” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Tornai Tamás. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnöke szerint két borvidéken akadnak problémák. A Kunságin a jég okozott károkat, ugyan nem kiterjedten, ám ahol jégeső esett, ott nagy pusztítást végzett. Itt minden bizonnyal kisebb lesz a termés. Tokajban a szárazság okozott gondot, a szokásos csapadékmennyiségnek csak mintegy harmada esett az idei évben – mondta el Tornai Tamás.
Annak ellenére, hogy a nyár eleji esőzések korábbi érést vetítettek előre, az eddigi hőhullámok sokat lassítottak az érési folyamaton, ezért a szüret időpontja várhatóan nem lesz túl korai vagy késői, a szokásos időben lehet számítani rá. A HNT elnöke szerint bár az említett borvidékeken kisebb termés várható, összességében, országos szinten nem lesz gond az idei évvel. „Sőt egyelőre minden adott ahhoz, hogy idén kiváló évjárat legyen.”
A hazai fogyasztásról Tornai kijelentette: ma már reprezentatív felmérések is igazolják, hogy az elmúlt évek marketingtevékenysége nyomán az oltalom alatt álló eredetmegjelölésű, tehát minőségi borok fogyasztása növekedett, míg a földrajzi jelölés nélküli borok forgalma csökkent. Az import szintén csökkent, aminek a jelentőségét az is adja, hogy a hazánkba behozott borok zöme gyengébb minőségű – tette hozzá az elnök.
Mindezek a változások trendfordulót is jeleznek az import és a fogyasztás alakulásában. A magyar bortermelés a szokásosnál jóval kisebb volt néhány korábbi évben, ráadásul meglehetősen nagymértékben. A szélsőséges időjárása miatt például 2012-ben csaknem félmillió hektoliterrel kevesebb bor lett, mint az ország igénye, és a korábbi, szintén félmillió hektoliternyi exportárualap is hiányzott. Vagyis akkor egymillió hektoliter körül volt az éves deficit. Az ilyen nehéz esztendők miatt a Magyarországra irányuló borimport évekig fokozatosan nőtt. Ezt a tendenciát csak felerősítette az, hogy a vásárlóerő gyenge volt a válságot követően, ezért a fogyasztók az olcsóbb, jellemzően olasz borok felé fordultak. Most viszont mindkét trend megfordulni látszik.
Ezzel párhuzamosan a hazai borászatok jelentős fejlesztési pénzekhez jutottak az elmúlt években. „A borászatok nagymértékben fejlődtek a közelmúltban, az intenzív előrelépések miatt egyre több szereplő kínál bort a felső kategóriában, elsősorban a belső piacon” – mondta el Tornai. „A fejlesztések miatt így meglehetős túlkínálat alakult ki a minőségi borok hazai piacán, hiszen sem a fogyasztói tudatosság, sem a vásárlóerő növekedése nem képes olyan ütemben változni, ahogy a borászatok fejlődnek. Ennek eredményeképpen a minőségi borok árai kezdenek összecsúszni, a kategória olcsóbb szegmense ugyan kissé drágult, ám a drágább borok áresése jelentős lett az elmúlt években” – tette hozzá az elnök.
A megoldás az export lehet, de egyelőre inkább a bor belföldi népszerűsítésére lesz pénz. A várakozások szerint januártól 50 százalékos támogatással uniós forrásból bormarketingkampány indulhat, amelynek megrendelője a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa lesz. A hírek szerint minden eddiginél nagyobb büdzséjű marketingakcióról van szó. A korábbi borkampányok után már évek óta nincs sem bormarketingkassza, sem pedig érdemi közösségi bormarketing idehaza.
A zárolás azt jelenti, hogy a vizsgálatok befejezéséig tilos az érintett borok forgalomba hozatala, a már forgalomban lévő készleteket pedig ki kell vonni a boltokból. Ha a vizsgálatok során bebizonyosodik, hogy az olasz cég tiltott eszközöket használt a borok előállításához, az importőrök bírságra számíthatnak, és a borok megsemmisítésének költsége is őket terheli.
A zárolás azt jelenti, hogy a vizsgálatok befejezéséig tilos az érintett borok forgalomba hozatala, a már forgalomban lévő készleteket pedig ki kell vonni a boltokból. Ha a vizsgálatok során bebizonyosodik, hogy az olasz cég tiltott eszközöket használt a borok előállításához, az importőrök bírságra számíthatnak, és a borok megsemmisítésének költsége is őket terheli. Fesztivál Tolcsván A hétvégén rendezik a Tolcsvai Borfesztivált, a tokaj-hegyaljai település 2004-ben fogott össze a borászokkal, hogy megszervezze a fesztivált.
A gasztronómiai és kulturális programok bővülésével egyre nagyobb közönséget vonzott a rendezvény. Míg a kezdetekkor csupán néhány százan látogattak ide, tavaly már több mint tízezren jöttek el a fesztiválra, és az idén is legalább ennyi látogatót várnak a rendezvény három napjára. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.