BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Készülődik az újabb frekvenciatender

Már dolgoznak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál a 3400-3800 MHz-es frekvenciablokkok értékesítésének előkészítésén.

Jelenleg is dolgoznak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál (NMHH) a 3400-3800 MHz-es frekvenciablokkok értékesítésének előkészítésén – mondta el Karas Monika, az NMHH elnöke a ma kezdődött Internet Hungary nyitóelőadásában. Arról nem beszélt a hatóság elnöke, hogy várhatóan mikor jelennek meg a pályázatok, azonban az újabb tendertől a lefedettség növekedését, illetve a szolgáltatások minőségének további javulását várják. Az újabb értékesítés ugyanakkor kissé korainak tűnik, hiszen az NMHH egy éve hirdetett eredményt a 4G-s fejlesztésekhez használható spektrumokra kiírt tenderen, és a szolgáltatók jelenleg is gőzerővel fejlesztik a negyedik generációs hálózataikat, így kérdéses, mennyire fogadnak pozitívan most egy pályázatot.

Az NMHH elnökének előadásából az is érződött, hogy most már szabályozói oldalról is egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az OTT (over-the-top) szolgáltatásokra. A modell lényege, hogy a tartalomszolgáltató a médiatartalmat egy tőle független hálózaton, gyakorlatilag a nyilvános interneten keresztül továbbítja, mint például a Netflix online előfizetős videószolgáltatás esetében. A témában az NMHH már kikérte az érintett piaci szereplők - hírközlési szolgáltatók, készülékgyártók, szakmai szervezetek – véleményét és ez alapján alakítják majd ki a nemzeti álláspontot – fogalmazott Karas Monika.

A hazai fogyasztók a rendelkezésre álló adatok alapján igénylik a gyorsabb mobilnetet és a nagyobb adatmennyiséget tartalmazó csomagokat is – derült ki Király István, a Vodafone vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettesének előadásából. Így például 2010 és 2014 között 14-szeresére nőtt a kisképernyős adathasználat, vagyis az okosmobilokon keresztüli internetezés. A fogyasztói igényeket követve a szolgáltatók jelentősen megnövelték a csomagokban foglalt adatmennyiséget is, a hazai piacon is van már havonta 10 gigabájtos adatforgalmat kínáló ajánlat. Király István beszélt arról is, hogy folytatódott az M2M (machine to machine – gépek egymás közötti kommunikációja) megoldások terjedése. A Vodafone által végzett, több piacot érintő felmérés szerint míg 2013-ban a megkérdezettek 12 százaléka jelezte, hogy használ valamilyen M2M rendszert, addig tavaly már 22, idén pedig 27 százalék volt ez az arány. Ráadásul az ilyen megoldást már használók 81 százaléka készül arra, hogy újabb területen is alkalmazza ezt a lehetőséget. Míg eddig főként a biztonságtechnikában, illetve az autóiparban alkalmazták az M2M-et – illetve itthon az online kasszáknál és az elektronikus útdíjfizetés során a teherjárművek fedélzeti egységeinél -, addig a jövőben az energetikai szektorban várható nagy fejlődés a technológia alkalmazásában – jelezte a Vodafone vezérigazgató-helyettese.

Míg a mobilpiacon a 4G-s beruházások gyorsítják a hozzáférések sebességét, a vezetékes szegmensben a Szupergyors Internet Program hivatott a teljes körű szélessávú lefedettség megvalósítására. A kezdeményezés keretében összesen közel 384 ezer háztartás gyors nettel történő lefedése finanszírozható részben pályázati forrásból – közölte Solymár Károly, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára. A cél, hogy 2018-ra valamennyi magyar otthon számára legalább 30 Mbit/s-os kapcsolatot tegyenek elérhetővé. Jelenleg összesen 883 ezer olyan háztartás van Magyarországon, amelynek erre nincs lehetősége. Hatalmas „fehér” foltok vannak az ország dél-nyugati részén, illetve az Alföldön, de érdekes módon Budapest több kerületében, így a 2. és 12. kerületben is. A távközlési szolgáltatók közel félmillió otthon lefedését vállalták saját forrásból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.