BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb esés augusztusban

Viszonylag jól átvészelte a Kínából induló tőzsdei vihart a budapesti piac: a BUX alig több mint öt százalékot esett augusztusban, ami nemzetközi összehasonlításban nem rossz eredmény. Az első nyolc hónap alapján pedig még mindig nagyon kedvező a kép, kevés az olyan részvény, amely veszített árfolyamából.

Nincs okuk különösebb panaszra azoknak a befektetőknek, akik a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) érdekeltek: a magyar piac viszonylag jól megúszta a Kínából kiinduló tőzsdei vihart, legalábbis ami az eddigi mozgásokat illeti. A BÉT vezető indexe, a BUX 5,06 százalékot veszített értékéből július végétől tegnap estig, és 21 396 pont közelében zárt. Ez annak tükrében, hogy a német DAX 8,5, a londoni FTSE100 pedig 6,7 százalékot veszített értékéből egyetlen hónap alatt, nem rossz teljesítmény.

Természetesen a múlt hónap tőzsdei viharai nem egyformán érintették a hazai részvényeket. A legérzékenyebben a banki papírok reagáltak a fejleményekre Magyarországon is: az OTP árfolyama majdnem 7 százalékkal csúszott lejjebb a nyolcadik hónapban – tegnap 5387 forinton zárt –, az FHB pedig 9,07 százalékkal 701 forintig esett vissza. Nem szerepelt túlságosan jól augusztusban a Mol és a Richter részvénye sem. Az olajipari részvény július végétől tegnap estig 6,09 százalékot veszített értékéből, és 13 860 forinton zárt, a gyógyszerpapír pedig 4,98 százalékos havi esést volt kénytelen elkönyvelni 4272 forintos záró árfolyam mellett. A Magyar Telekom jobban szerepelt, a tegnapi 398-as árfolyama nem egészen két százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Annak ellenére viszont, hogy a befektetői hangulat korántsem volt kedvezőnek mondható Budapesten sem, akadtak részvények, amelyek valamilyen okból a múlt hónapban is növekedni tudtak. Ilyen volt például az ingatlanpiacon érdekelt Appeninn papírja, amely még augusztusban is csaknem hat százalékot szedett magára, és 217 forinton zárta a hónapot. Az emelkedésben feltehetően komoly szerepet játszhatott a társaság kedvező számokat tartalmazó féléves gyorsjelentése is. Szintén emelkedett a múlt hónapban a Rába árfolyama: az 1317 forintos tegnapi kurzus 3,86 százalékos emelkedést tükröz.

A szerényebb augusztusi teljesítmény ellenére még mindig nem lehet okuk különösebb panaszra a magyar tőzsdén érdekelt befektetőknek. A múlt havi esés ellenére a BUX az első nyolc hónapban 28,6 százalékkal emelkedett, ami nemzetközi szinten is változatlanul kiemelkedő eredmény. A nagypapírok közül az OTP teljesített a legjobban – a múlt havi erősebb esés ellenére is –, az év első kétharmadában több mint 41 százalékkal emelkedett az árfolyama. Figyelemre méltó mértékben, 27,2 százalékkal emelkedett a Graphisoft Park árfolyama, de majdnem negyedével lett drágább a már említett Appeninn részény is. A Molban ülő befektetők sem lehetnek túlságosan elkeseredve: az olajipari részvény árfolyama december végétől augusztus végéig majdnem pontosan egyötödével drágult, csakúgy mint a Richteré. A Telekom 17,75 százalékos első nyolchavi emelkedésével sem lehetnek elégedetlenek a befektetők, de a Rába papírja is több mint 24 százalékkal drágult.

Külön kategóriába esik a Danubius és az ÉMÁSZ részvénye az 51,4, illetve 41,8 százalékos emelkedésével. Előbbi árfolyamát a tőzsdéről való kivonulás emelte meg ilyen mértékben, utóbbiét pedig az, hogy folyamatosan visszatértek az eladásáról szóló hírek a piacra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.