BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassabban érnek ki a mentők

Az év első felében a mintegy félmillió sürgősségi hívás 68-69 százalékához sikerült negyedórán belül kiérni.

Lassabban érnek célhoz a mentők, mint tavaly: az elvárt 15 percen belüli érkezési arány rosszabb, mint egy évvel ezelőtt - írja a Népszabadság. Pedig a kormány hozzávetőleg 15 milliárd forint uniós pénzt hívott le arra, hogy a sürgős hívások 90 százalékánál negyedórán belül megérkezzen a segítség, ám a mentőszolgálat adatai szerint 72,5 százalékról 68-69 százalékra romlott ez a mutató.

Az Országos Mentőszolgálat belső statisztikája szerint az év első felében a mintegy félmillió sürgősségi hívásra országos átlagban az esetek 68-69 százalékában sikerült tartani a 15 perces normaidőt. További 25 százalékban fél órán belül értek célhoz, a súlyos betegek hét százalékának viszont még ennél is többet kell várnia. Tavaly még 72,5 százalék volt a negyedórán belüli célba érkezések aránya.

Az egyetlen kivétel Csongrád megye, ahol sikerült ezt a mutatót 1,3 százalékkal javítani. Mindössze nyolc olyan megye akadt, ahol a 70 százalékos vagy annál kicsit jobb arányt sikerül teljesíteniük az idén.

A legrosszabb helyzetben a közép-magyarországi régióban, a Bács-Kiskun és a Jász-Nagykun-Szolnok megyében élők vannak. Közép-Magyarországon minden tizedik betegnek fél óránál többet kell várnia a mentőre.

A lassulás okairól mentősök azt mondták, nincs elég ember és autó a feladatok zökkenőmentes teljesítéséhez.

Az Országos Mentőszolgálat közleménye

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a laphoz eljuttatott reakciója szerint a cikk belső használatú munkaanyagban lévő adatokat használt. Az OMSZ szerint ezeknek az adatoknak a korábbi statisztikákkal való összehasonlításából levont következtetés hibás, mert míg például korábban a kiérkezési időt a mentők attól a pillanattól kezdték számolni, amikor a segélyhívást a diszpécser feldolgozta és az adatokat is rögzítette, vagyis a beszélgetés befejeződött, az új számítógépes rendszerben az idő a hívás beérkezésének pillanatától számítódik, ami akár 2-5 perc eltérést is jelenthet.

A mentőszolgálat szerint a feladatszámuk az elmúlt időszakban jelentősen nőtt, 2014-ben már 1,1 millió esetben kellett segítséget nyújtaniuk, és a 15 percen belüli kiérkezések arányának az újság által számon kért, az uniós fejlesztések következtében történő javulása az OMSZ informatikai és infrastrukturális fejlesztéseinek megvalósulását követően, azok együttes eredményeként prognosztizálható, mintegy egy év távlatában - áll az OMSZ közleményében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.