Romániában feloldhatják az orosz Lukoil befagyasztott eszközeire elrendelt használati és elidegenítési tilalom felét, mert a társaság részben már tisztázta magát a júliusi vádak alól. A TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint pénzmosással és adócsalással vádolták az olajóriást, amely állítja, az állítások hamisak, ő maga pedig mindig a nemzetközi és a romániai törvények szerint járt el.
Az óvatosságból elrendelt befagyasztás 2,2 milliárd eurónyi eszközt érintett, amelyből egymilliárdnyi mentesülhet az intézkedés alól. A társaság továbbra sem férhet hozzá a Petrotel finomítóban lévő 642 millió eurójához, és a Lukoil Europe Holdings BV 542 millió eurójához. A Petrotelből Magyarországra is érkezett benzin, amikor a Lukoilnak töltőállomásai voltak Magyarországon, és nem kizárt, hogy a létesítmény ma is küld árut az itteni piacra.
A Lukoilt Oroszországban egy egészen más per is fenyegeti. Az állami Rosznyefty nemrég akart bíróságra menni a Lukoil „destruktív, azaz versenyjogi szempontból tisztességtelen viselkedése miatt a Kelet-Tajmir olajmezőn. A konfliktus előzménye, hogy a Lukoil Nyugat-Szibéria augusztusban megnyerte a 4,5 millió tonna olajat, 9,3 milliárd köbméter gázt és 1,5 milliárd tonna kondenzátumot rejtő Kelet-Tajmir mezőre kiírt tendert. A pályázat eredményét a Rosznyefty meg kívánta semmisíttetni a választott bírósággal, például azért, mert a tendernek nem volt második fordulója.
A két társaság érdekei más területeken is ütközhetnek, és ezekből az ütközésekből a Rosznyefty jöhet ki jobban. A Lukoil ugyanis hiába az egyik koronaékszere az orosz olajiparnak, ha magáncég, és e minősége miatt kevesebb belföldi kapu nyílik meg számára. Jó példa erre a sarkkörön túli orosz olajlelőhelyekhez való hozzáférés. Más cégek mellett a Lukoil is jelezte, hogy szerencsét próbálna északon, de bő egy hónapja Szergej Donszkoj természetierőforrás- és környezeti miniszter lehűtötte a kedélyeit, mondván, a kormány energiabizottságának az érintett, tengeri olajlelőhelyekről tartott megbeszélésén „nem merült fel, hogy azokon magántársaságok is munkához láthatnának”. Ám a Lukoil számára még nincs minden veszve, mert az elnöki üzemanyag- és energiabizottság csak októberben vitatja meg a kérdést a teljes orosz energiaipar állapotának tárgyalása részeként. Egyelőre annyi biztos, hogy az állami Rosznyefty és a Gazprom társaságoknak szabad a pálya északon.
A Lukoil a legnagyobb orosz magáncég, tavaly 144 milliárd dollárnyi forgalmat és 5 milliárd dollárnyi adózott eredményt ért el. E cég hozza fel a világon termelt olaj két százalékát, az orosz olajtermelés 16,4 százalékát, valamint az orosz olajfinomítás 15,7 százalékát.
Irány Algéria
Ha nem is a sarkkörön túl, de Oroszországnak nagy szüksége van a Lukoilra, például, hogy 2035-ig évi 40-50 millió tonnával növelhesse olajexportját. E terv egyébként nemcsak azt jelenti, hogy minden orosz társaságnak gőzerővel kell termelnie, hanem hogy Oroszország nem csatlakozik az OPEC olajkartell áremelő célú kivitel-visszafogó akcióihoz. Külföldön szabadabban mozog a Lukoil, mint saját országában, a nyáron például algériai megjelenését készítette elő más orosz társaságok (Basnyefty, Gazprom Nyefty, Russznyefty, Rusznyeftygaz és Inter RAO) mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.