Reálértéken több mint 9, nominálisan 8,2 százalékkal drágultak a lakások idén az első negyedévben a 2014-es átlaghoz képest – derült ki az FHB Lakásárindexének legfrissebb adataiból. A mutató előállításához az FHB a piaci információk és saját statisztikái mellett felhasználta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által feldolgozott valamennyi, az adott időszakra vonatkozó adatot is.
Az elemzésből a többi között kiolvasható: a lakásárak csaknem megegyeznek a 2005 elején regisztrálttal, de 2010 végén, 2011 elején is a mostanihoz hasonló árakon lehetett ingatlant vásárolni. A nominális áremelkedés 2014 utolsó negyedévéhez viszonyítva csaknem 4 százalék. A válság előtt tapasztalt maximumnál már mindössze 10 százalékkal kerül kevesebbe otthonhoz jutni. Összehasonlításképpen: a mélyponton több mint 21 százalék volt az árkülönbség a két érték között. Reálértéken az árszint az ezredfordulón tapasztalttal, illetve a 2011 végivel, 2012 elejivel egyezik meg.
A tavalyi, átmeneti lassulás ellenére a piac továbbra is lendületben van, hiszen az első negyedévben a drágulás ismét megközelítette az eddigi legmagasabb értéket. – állapítják meg az FHB szakértői. A lakáspiaci felívelés kezdete óta eltelt egy évben – 2014 áprilisától idén márciusig – az árak nominálisan 14, reálértéken 15 százalékkal emelkedtek.
Erős maradt a lakáshitelek piaca is: a második negyedévben forintban kihelyezett lakáshitelek összértéke április és június között meghaladta a 80 milliárd forintot. Az előző negyedévekhez képest jelentős növekedés elsősorban a júniusnak köszönhető, ekkor ugyanis az új hitelek összege átlépte a 32,5 milliárd forintot, de a másik két hónapban is meghaladta a 20 milliárdot. Ez a tendencia nyáron folytatódott, sőt fokozódott: júliusban az előző évihez képest közel 40 százalékkal emelkedett az új hitelek összege, miközben az átlagos hiteldíj folyamatosan csökken. Míg 2015 júliusában a szerződéses összeggel súlyozott átlagos évesített kamatláb 5,3 százalékos volt, a lakáscélú forinthitelek átlagos hiteldíja folyósításkor 5,75 százalékon állt.
Az elmúlt 3 hónapban folyósított lakáscélú FHB-hitelek átlagos összege meghaladja a 8,4 millió forintot. Töretlen az érdeklődés a július elsejétől igényelhető családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) iránt is, ami egyaránt kedvezően hat a forgalomra és a hitelezésre.
Magyarországon a lakáscélú ingatlanok megfizethetősége 2000 és 2015 között jelentősen javult – hívták fel a figyelmet a pénzintézet szakértői. Csupán Heves megyében romlottak a lakásvásárlás feltételei, itt ugyanis az árak a 2000-es évhez viszonyítva nagyobb mértékben nőttek, mint a havi jövedelmek. A másik, az általános tendenciától eltérő megye Hajdú-Bihar, ahol a feltételek szinte változatlanok maradtak, miközben az ország legtöbb megyéjében javult a helyzet. Könnyebbé vált a lakásvásárlás például Tolna és Zala megyében, de azokat is kedvezőbb helyzetbe hozta az elmúlt 15 év, akik Baranya, Vas, Fejér, vagy Pest környékén élnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.