A hazai ingatlanpiac fellendülésének az ingatlanalapok is érzik a pozitív hatásait. Még mindig vannak azonban köztük olyanok, amelyeknek befektetései között az ingatlanok kisebbségben vannak. Ez persze további teret ad a növekedésnek, de felvetődik a kérdés, vajon tudják-e az ingatlanalapokat vásárlók, mibe is teszik a pénzüket.
2013 januárja óta több mint 44 százalékkal nőtt a hazai ingatlanalapokban kezelt vagyon értéke, szeptember végén átlépte az 500 milliárd forintot. Kezelt vagyonban a legnagyobb növekedést az MKB ingatlanalapja mutatta fel, amelyet az OTP és az Erste alapja követett a sorban. A piac koncentráltságát mutatja, hogy a top 5-ben szereplő alapok a hazai ingatlanalapok által kezelt vagyonnak több mint 86 százalékát adják.
Korántsem állíthatjuk azonban a legnagyobb vagyont kezelő alapokról, hogy ők teljesítenének a legjobban a piacon, kivétel ez alól a Raiffeisen ingatlanalapja, amely ebben az évben eddig 8,2 százalékos hozammal büszkélkedhet, emellett az éves visszatekintő hozama is közel 14 százalék. Az idei teljesítmény szerinti rangsorban a Diófa Alapkezelő Torony vagy az MKB ingatlanalapja is felkerült a dobogóra 6 százalék felé közelítő hozammal, holott a kezelt vagyon alapján csak a középmezőnyben foglalnak helyet.
A Befektetési Alapkezők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének adatai szerint a magyar piacon jelenleg 22 ingatlanalap működik, ebből hét közvetett alap. A közvetlenül ingatlanokba fektető alapok befektetései között azonban korántsem olyan magas az ingatlanok aránya a portfólióban, mint azt elsőre gondolnánk. Felvetődik a kérdés, hogy az ingatlanalapokat vásárlók egyáltalán tudják-e, mibe is fektetnek.
Az öt legnagyobb alap közül az OTP és a Raiffeisen ingatlanalapjai az egyedüliek a féléves jelentések alapján, amelyek 80 százalék feletti ingatlanarányt tartanak a portfólióban, a többiek még az 50 százalékot sem érik el. A legalacsonyabb ingatlanarány a Magyar Posta ingatlanalapját jellemzi: idén félévkor még csak 14 százalék körül volt, bár a legutóbbi havi jelentés szerint ez felkúszott közel 32 százalékra (a növekvő ingatlanarány mögött az Infopark E irodaház megvásárlása áll, amelynek becsült értéke az alap által kezelt vagyon mintegy 20 százalékát teszi ki). Az ingatlanalapok többsége egyértelműen a budapesti piac mellett tette le befektetői voksát, az utóbbi időben ugyanis a vásárolt ingatlanok döntő többsége Budapest vonzáskörzetéből került ki. Ebben az egyedüli kivétel a top 5 között az Erste Euro ingatlanalap, amely a portfólióba már inkább vidéki ingatlanokat válogatott be. Lényegében mindegyik nagy alapról elmondható, hogy főként irodaházakat és kereskedelmi célú ingatlanokat tartanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.