A 2010-es évek közepére elfogyott a kereskedelmi láncok árkommunikációs lendülete, ami jól látszik a marketingszórólapok oldalszámának csökkenésében, illetve a médiában folytatott reklámtevékenység gyengülésében. Ugyanakkor az eladási helyen, főleg azokban csomópontokban, ahol egyszerre több kereskedelmi lánc is tevékenykedik, rendkívül erős a verseny és az árak kommunikációja.
A Világgazdaság idén négy kiskereskedelmi lánc egységeiben kutatott árak után, elsőként az egymással szemben fekvő tétényi Aldi és Lidl üzleteknél, majd a kereskedelmi aranyháromszögből megmaradt két nagyáruházban: a budaörsi Tescóban és Auchanban.
Az ár-összehasonlításban voltak mind a négy egységben azonos termékek, és voltak, amelyeket csak a hiperekben vizsgáltunk, azért, mert a diszkontláncok önálló, egymással szinte össze sem hasonlítható márkákkal és beltartalmú termékeket értékesítenek. Ha pusztán az egyes termékkategóriák ár-összehasonlítását végeztük volna, a lista végösszege erősen torzítana – bár ezt így sem lehetett kiküszöbölni.
A négy egységből a végösszeg tekintetében a Tesco volt a legjobb, mégis az Auchan és a Lidl tudta felmutatni a legtöbb olyan terméket, amelyben valódi árdiktáló szerepet tölt be, és szembeötlően olcsóbb, mint a versenytársak. A tétényi Aldinál például nem látszott, hogy belebonyolódna az árversenybe.
A négy áruháznál szinte azonos árszint mutatkozik például a méznél vagy a lisztnél, ám erős verseny bontakozott ki például a burgonyánál vagy a narancsnál és a banánnál, továbbá a karácsony egyik legfontosabb és számolatlanul fogyó termékénél: a sütőpornál és a vaníliás cukornál.
A helyben megjelenő árkommunikáció nem volt meglepő, sőt teljesen természetes, hogy a kiskereskedelmi szezonban a cégek igyekeznek kidomborítani az erősségeiket. Az azonban meglepő volt, hogy a két tétényi keménydiszkont közül a Lidl helyi marketingtevékenysége jóval erősebb volt, mint a konkurensé. Ebből ugyanakkor nem érdemes általánosítani, hisz a legtöbb kiskereskedelmi egységnek van önálló árszabási lehetősége. A Tescóra idén mégsem az árkommunikációja miatt érdemes figyelni, hanem azért, mert egyes termékkörökben nagyon megverte a versenytársait. Ilyenek voltak a Törley pezsgő középáras termékei.
A ruházati boltok kiárusításaira emlékeztető árengedményt tett ebben a kategóriában, ami felveti azt a kérdést is, hogy mekkora lehet az árrés a középáras pezsgőn. Az elgondolkodtató akció annak is köszönhető, hogy a gyártó piacot szeretne hódítani, és vélhetően úgy értékelte, hogy komolyabb árcsökkentést a Tescóban kell végrehajtania ahhoz, hogy a márkanév és a jó ár-érték „tudat” eljusson a potenciális fogyasztói köréhez.
A gyártó és a kereskedő közötti jó kapcsolat kiemelt fontosságú. Érdemes megnézni a kosárban a Coca-Cola árát, amely évek óta az Auchanban a legalacsonyabb, míg a Tesco itt nem tud labdába rúgni. Hasonló a helyzet például a Rama margarinnál, ott is az Auchan előnyére.
Szembetűnő, hogy mindegyik kiskereskedelmi láncnak más-más elképzelése van a saját húzótermékeiről, így teljesen triviálisnak tűnő márkákat vagy azonos csomagolású termékeket sem lehet egyszerre két helyen megkapni, ami nem csak a szakemberek, a fogyasztók számára is összehasonlíthatatlanná teszi a konkurensek árait. Ilyen volt például a két diszkontban a narancs. De a sajt is, amely végül fel sem került a listára, hiszen nemcsak a márka volt más, a csomagolás töltősúlya is. A két hipermarketnél a pulykamellfilé nem került a listára, mert a Tescóban nem volt, és nem is tudták megmondani, hogy mikor kapnak belőle. Ugyancsak meglepő volt, hogy a két keménydiszkont középáras (hasonló alkoholtartalmat felmutató) üveges söre nem volt versenyképes a Soproni Klasszikussal, amelyet most a két hipermarket hatos csomagolásban listázott be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.