Sokmilliárdos bevételtől eshet el a Magyar Telekom, miután a kormány utasította a minisztériumokat és háttérintézményeiket, hogy mondják fel szerződéseiket a céggel. Kovács Zoltán kormányszóvivő az MTI-nek elmondta, a kabinet a szerdai ülésén foglalkozott azzal, hogy a Telekom felmondta támogatói szerződését Kovács Ákos énekessel. Megítélésük szerint a lépés ellentétes mind az alkotmány szellemével, mind pedig a betűjével – közölte a szóvivő. Az ügy előzménye, hogy a Telekom szerdán szerződést bontott Ákossal, mert az énekes az Echo TV-ben arról beszélt, hogy szerinte a nőknek nem dolguk annyit keresni, mint a férfiaknak, és a női egyenjogúság nem egyezik a normalitással. A Telekom a Budapest
Arénában tartott szerdai és csütörtöki Ákos-koncert fő támogatója lett volna, de az ominózus kijelentés után visszalépett, sajtóhírek szerint tízmilliókban mérhető kárt okozva ezzel. A kormány válaszlépése szakértők szerint aránytalanul nagy, a szerződésbontás milliárdokra rúgó bevételtől foszthatja meg a távközlési céget, amelynek árfolyama 2 százalékot gyengül a bejelentésre. Egyelőre nem tudni, a kormány döntése pontosan hány és milyen szerződést, előfizetést érint.
A kormányszóvivő szerint a kabinet csak a mobilinternet-előfizetéseket mondja fel, mert ez gyorsan és egyszerűen megoldható. Van olyan minisztérium, ahol 103 ilyen kontraktus felmondását már megindították, egyébként pedig most mérik fel, pontosan kinél milyen Telekom-szerződések vannak. A kormány és a Telekom partnerségi megállapodását, amelyben a cég egymilliárd eurós fejlesztést vállal, nem érinti a lépés – közölte a szóvivő. Megfigyelők szerint a szerződések felmondása is eltarthat egy ideig, miközben a kormányzatnak új szolgáltatókról kell gondoskodnia.
Elképzelhető, hogy erre épp jókor jön az állami mobilszolgáltató, az MVM Net piacra lépése, amely eredendően is az állami kommunikáció kiszolgálására lenne hivatott, és amelynek a szolgáltatása többszöri csúszás után várhatóan tavasszal indul. Egy másik lehetőség is kínálkozik a kormányzat számára a Telekom „pótlására”. A Vodafone tavaly januárban nyerte el a mobiltávközlési szolgáltatás jogát két évre, amely tehát lassan lejár, így épp időben jöhet egy újabb pályázat.
VG-szakértő: Kiss Mónika, Equilor Befektetési Zrt., vezető elemző
„A Magyar Telekom esetében jelenleg nem számszerűsíthető, hogy milyen negatív eredményhatással jár a minisztériumok és azok háttérintézményeinek szerződésfelmondása a céggel. A kormány és a cég viszonya az elmúlt hónapokban javulni látszott. Nemrég Christopher Mattheisen vezérigazgató azt mondta, hogy kedvező fejleményeket tapasztal a közműadó, a távközlési adó és az internet áfája kapcsán is. A mostani helyzetben a viszony további javulása nem várható.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.