A Synergon a hazai informatikai szektor állatorvosi lova, bukása jól illusztrálja az ágazat elmúlt másfél évtizedes leépülését – fogalmazott a Világgazdaságnak a társaság egyik, neve elhallgatását kérő illetékese. A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett cég a december 22-re meghirdetett rendkívüli közgyűlésén három opciót is felkínál ugyan részvényeseinek: a jegyzett tőkéje felemelését vagy leszállítását, illetve a végelszámolás kezdeményezését, de miután a saját tőkéje a jegyzettnek kevesebb mint a kétharmadára esett, valójában csak az utóbbi út járható. A tulajdonosok ugyanis nem hajlandók több pénzt pumpálni a halódó informatikai szektor egykori zászlóshajójába.
A cég vesztét alapvetően az állam okozta. Míg az első Orbán-kormány 1998–2002 között közel 50 milliárd forint értékben adott megrendelést a magyar informatikai magánszektornak, addig a mostani 2014 óta ennek alig egytizedét szánta erre. A Synergon árbevétele jó másfél évtizede még fele-fele arányban származott állami és magáncéges megrendelésekből. Ám a bankadó a hitelintézeti ügyfelei költéseit visszafogta, miközben a közmű-szolgáltatói partnereit államosították, a GDF Suezt például a Főgáz kebelezte be, és ezt követően az állam már nem a Synergontól vásárol.
A Budapesti Közlekedési Központ pedig nem vele működteti az elektronikus jegykezelési (e-ticket) rendszert, noha az annak alapjául szolgáló, a közösségi közlekedés megújítását célzó Futár projektet 2010–2014 között még a Synergon hajtotta végre. Ráadásul a cég eddigi állami ügyfelei csak késlekedve fizetnek: akad olyan vevője, amely több éve tartozik.
Mindezek következtében a Synergon idei első kilenchavi árbevétele kevesebb, mint a fele lett az előző év azonos időszakáénak, miközben vesztesége több mint két és félszeresére nőtt, ez süllyesztette saját tőkéjét a jegyzett tőke alá. Ebbe vastagon belejátszott a Synergon Integrator Kft. vesztesége, amely miatt a bíróság szeptember 23-án elrendelte a cég csődeljárását.
Hiába fejlesztette ki a Synergon a lakosság energiafelhasználás optimalizálását elősegítő okos fogyasztásmérőt, a smart meteringet, belföldről eddig nem volt rá kereslet, így azt elsőként Oroszországban dobta piacra – már a negyedik negyedévben –, és most tárgyal annak ukrajnai bevezetéséről. Ezt a bizniszt már a Synergon leányvállalatai viszik tovább, amelyek megmaradnak, csak a holdingként funkcionáló nyrt. szűnhet meg, és távozhat a budapesti tőzsdéről is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.