A válság előtt még a világ legnagyobb biztosítójának számító AIG a következő két évben 25 milliárd dollárt juttat vissza tulajdonosaihoz osztalékfizetés és részvényvisszavásárlás formájában. Tavaly 12 milliárdot fizettek ki ezen a címen. Emellett az év közepén tőzsdére viszi jelzáloghitel-biztosító leányvállalata, a United Guaranty Corporation (UGC) 19,9 százalékos pakettjét, előkészítve ezzel a részleg teljes leválasztását.
Harmadik lépésként eladják az AIG Advisor Group tanácsadó cégét a Lightyear Capital magántőke-társaságnak és a kanadai PSP Investments nyugdíjalapnak. A cél: a méret arányos csökkentése mellett a biztosításokra fókuszáló, az eddiginél is profitorientáltabb vállalat létrehozása – húzta alá a változásokat bejelentő Peter Hancock elnök-vezérigazgató. Mindehhez szerkezeti átalakítások soráról döntöttek: a társaságot moduláris felépítésűvé alakítják, kilenc önálló – és ezáltal könnyebben elszámoltatható – egységre bontják.Nem maradnak el az ilyenkor szokásos megszorítások sem: a következő két évben a működési költségekből 14 százalékot, azaz 1,6 milliárd dollárt akarnak lefaragni.
Elemzők szerint a bejelentett változások pozitívak, de csak részben elégítik ki az átalakítást radikálisabbnak elképzelő „rebellis” nagyrészvényesek Carl Icahn által vezetett csoportját. Ők is támogatják az átszervezéseket, de azoknak jobban kell szolgálniuk a sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) javulását. A tavalyi a ROE 6 százalékos volt, szemben az előző évi 7,3 százalékkal, miközben a versenytársak 12–17 százalék körüli értékekkel dolgoznak – részvényeseik nem kis megelégedésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.