Januárban kell a munkáltatóknál dönteni a cafeteriakeretek felhasználásáról: általában az év első heteiben kérdezik meg a dolgozókat, mire szeretnék elkölteni a béren kívüli juttatásokra szánt éves keretüket. Számos vállalatnál ugyanakkor nincs választási lehetőség, a cafeteria itt általában vagy a hónapról hónapra kiosztott Erzsébet-utalványt, vagy a mindenkinek járó bérletet, esetleg a SZÉP-kártyára járó összeget jelenti. Béren kívüli juttatást a felmérések szerint a nagyobb cégek közel 90 százaléka ad, és a legkisebb vállalatok 40 százaléka is él az ösztönzési forma nyújtotta kedvező adólehetőséggel.
Az idén ráadásul a cafeteriakeretek is többet érnek: a cégek általában bruttó módon határozzák meg a felhasználható összeget, az idei adócsökkentés révén így általában 1,19 százalékkal nagyobb juttatást kaphatnak majd kézhez a dolgozók. (A népszerűbb utalványokon a teher a tavalyi 35,7 százalékról az idén 34,51 százalékra csökkent.) A szabályok egyébként változatlanok, a legnépszerűbb elemek – étkezési utalványok, önkéntes pénztári juttatások – évi 200 ezer forintig igényelhetők a kedvezőbb adóval. A legkedvezményesebb, adómentes körben a sportutalvány értékhatár nélkül adható, míg a lakáshitelek tőketörlesztését akár évi ötmillió forinttal is támogathatják a cégek. A határok felett az adó már közel 50 százalék, ahogyan a kedvezményes körbe nem sorolt utalványok esetén is.
Változást ebben az Európai Bíróság hozhat: január elejére várják az ítéletet a magyar rendszerről szóló ügyben, amelyben az előzetes főtanácsnoki vélemény tulajdonképpen megszüntetni javasolta az Erzsébet-utalványnál a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnak adott monopóliumot. Ha a végső döntés is kedvezőtlen lesz a magyar kormányzat számára, akkor módosítani kell majd a jelenlegi rendszeren.
VG szakértő - Fata László, a Cafeteria Trend magazin alapítója, szerkesztője
Várhatóan az idén a tavalyinál többen veszik majd igénybe a lakáshitel-cafeteriát, aminek csak az egyik oka, hogy az áfacsökkentés és az új CSOK-szabályok ráirányították a figyelmet a területre. A tapasztalatok szerint a bonyolultabb juttatások esetén többéves átfutásra van szükség, hogy a munkavállalók megismerjék és megszeressék azokat. Így történt ez – például – az egészségpénztárak esetében is. Ha már van olyan kolléga, ismerős, aki igénybe vett egy juttatást, ha rendelkezésre állnak a tapasztalatok, kialakult a cégnél is a gyakorlat, akkor egyre többen veszik igénybe az új formákat is. Az új esztendő másik sikeres eleme az Erzsébet-kártya lehet. Már korábban a tavaly novemberi konferenciánkon jelezte ugyanis több munkáltató, hogy a papíralapú utalványról 2016-ban áttérne a számára kényelmesebb megoldást jelentő elektronikus formára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.