BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs jó megoldás

Minimális emelkedést mutatott az elmúlt hetekben a tavaly év végén összeomlott élősertés-piac, érdemi változás azonban az év közepéig nem várható.

Rendkívül nehéz időket éltek meg a hazai és uniós sertéstartók az elmúlt hónapokban, hiszen míg egy-másfél éve rentábilisan termelhettek, mára döntő többségük biztosan veszteséges. A közelmúltban a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szervezete is figyelmeztetett arra, hogy a sertésfelvásárlási árak az elmúlt év végén összeomlottak. A pár hét alatt bekövetkezett 20 százalékos árzuhanás révén ötéves mélypontra esett felvásárlási árszint miatt a termelők vesztesége napról napra nőtt, ez egy-egy hízósertésen 4-5 ezer forintot is kitett. A közelmúltban Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke is kitért a szokatlanul alacsony árakra az ágazat aktuális helyzetét ismertető sajtótájékoztatón. A sertésár az elmúlt évre vetítve mintegy 15 százalékkal csökkent, ez egy állatra vetítve mintegy 5000 forintos veszteséget okozott a termelőknek – erősítette meg a bukás mértékét az elnök is.

A probléma fő oka elsősorban az orosz embargó. Még 2014 elején fedezték fel az afrikai sertéspestis kórokozóját Litvánia hat régiójában vaddisznókban, mire Moszkva rögtön megtiltotta az uniós sertéshús behozatalát. A nyilvánvalóan nem élelmiszer-biztonsági, hanem politikai intézkedést később egy sokkal kiterjedtebb embargós döntés követte: 2014 augusztusa óta egy sor élelmiszert, köztük sertéshúst sem szállíthat az EU Oroszországnak. Az eredetileg egy évre tervezett tilalom azóta is él, és pillanatnyilag semmi jele, hogy ez a helyzet megváltozna.

A bezáródott orosz piac – és részben a csökkenő távol-keleti kereslet – miatt a túlkínálat egész Európában lenyomta az árakat. A korábbi uniós intézkedések (köztük a tavalyi tárolási támogatás) nem voltak képesek tartósan kezelni a helyzetet, csak ideiglenesen vontak ki árut a piacról. Kismértékű változás azért van.

„Az elmúlt hetekben elindult egy kismértékű árnövekedés, jelenleg 320-340 forint körül alakul az élő sertés felvásárlási ára” – mondta el lapunknak Éder Tamás. A Hússzövetség elnöke szerint ennek fő oka a helyzet kezelésére bevezetett uniós magántárolási támogatás, amelynek hatására két hét alatt közel 70 ezer tonna sertéshúst vontak ki a piacról az európai szereplők. „A másik ok a korai húsvétban keresendő – tette hozzá Éder Tamás –, hiszen a hosszú érlelésű húsvéti termékekhez már most meg kellett vásárolnia az iparnak a megfelelő húsrészeket.”

Tény, hogy a mostani árszintek a termelők nagy többségénél nem fedezik a költségeket. Mivel érdemi keresletbővülésre sem a világpiacon, sem az Európai Unióban nem lehet számítani rövid távon, való­színűleg a kínálat visszafogásával reagálnak majd a termelők a helyzetre – véli Éder Tamás. A szakember szerint ennek hatására lehetséges a sertésárakban egy érezhető, felfelé irányuló elmozdulás 2016 közepén, ezt jelzik a bizottság szakértői által készített prognózisok is. „Előbb senki sem számít érdemi áremelkedésre” – jegyezte meg az elnök.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.