Januárban ezer köbméterenként nettó 200 dollár körüli áron érkezik Magyarországra az orosz gáz – tudta meg lapunk piaci forrásokból. Tavaly ősszel még 245 dollárt fizettünk, a csúcs pedig 2008 utolsó negyedévében volt, 534 dollárral. A mostani, végleges árat – szokásosan – csak a hónap végén, az aktuális árfolyam-, fűtőérték- és más adatok alapján határozzák meg. Az elszámolás alapja, a dollár szeptember óta 3 százalék alatti mértékben drágult a forinthoz képest. Az importár 2012 októbere óta a hazai szabályozáshoz igazodva kevert: egyik összetevője a hosszú távú gázimportszerződésben rögzített képlet, a másik az európai piaci ár. A 2010 közepén visszahozott hatósági árképzést megelőzően az import olcsóbbodásával estek a lakossági tarifák is. A lehetőség most is adott lenne erre.
Mostani orosz gázimportunk érdekessége, hogy az egy múlt év végén lejárt szerződésen alapul. E szerződéshez azonban tavaly olyan kiegészítő megállapodást kötöttek, amelynek révén lehetővé vált a 2015 végéig (a kereslet hiánya miatt) át nem vett mennyiség lehívásának átütemezése. Korábbi becslések szerint 20 milliárd köbméter ilyen gáz maradt az orosz eladó nyakán. Ezt várhatóan évi 4 milliárd köbméteres tételekben veszi át az importőr Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK), figyelembe véve ugyanakkor azt, hogy az importunk évről évre esik (2014-ben 4,8 milliárd köbméter volt), és hogy a behozatalt befolyásolja a lakossági és intézményi felhasználás nagysága is. Így akár még 2022-ben is kaphatunk az átütemezett mennyiségből.
Az MFGK a keleti és a nyugati importszerződések mellett hazai termelésű forrással is rendelkezik, azt azonban nem árulták el, hogy ezekre milyen arányban támaszkodnak. Emellett rendelkezésére állnak a hazai tárolókban lévő jelentős földgázkészletek, valamint a stratégiai gáztartalékok is.
A hazai gáztárolói kapacitások jóval nagyobbak a hazai igényeknél, viszont éppen ezért alkalmasak a térségi ellátásbiztonság javítására. Az Gazprom Export 2014-ben már tárolt is Magyarországon 700 millió köbméter gázt, de tavaly nem élt ezzel a lehetőséggel. Információink szerint a kérdés újra előtérbe került. Ezzel kapcsolatban az MFGK csak annyit közölt, hogy bővítené együttműködését stratégiai partnereivel, és példának éppen a Gazprom Exporttal létrehozott, korábbi tárolási együttműködést hozta fel.
Illuzórikus tranzitdíjtervek
A hazai importárat egyelőre nem növeli, hogy az ukrán állami Naftogaz megháromszorozta a gáztranzit díjait. Lépése válasz lehetett arra, hogy előzőleg a Gazprom kiszámlázta neki a megrendelt, de át nem vett földgázt, Az üzenet azonban rossz: ha az ukrajnai útvonal drágul, az európai vevők vonzóbbnak találhatják az Északi Áramlat II.-t. Pénteken folytatódott a cégviszály: az ukrán versenyhivatal 3,4 milliárd dollárnyi bírságot rótt a Gazpromra piaci erőfölénnyel való visszaélés miatt, amit döbbenettel fogadott az orosz cég, mondván: nincs is üzleti tevékenysége Ukrajnában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.