Egy megyei kórházban terjedt el a szóbeszéd: könyökműtétje után vérmérgezésben halt meg egy idős sebészfőorvos. Az esetből a Mediaworks megyei lapjainak információja szerint nem lett jogi kereset, sokak szerint azért, mert a főorvos felesége is az intézményben dolgozik, és nem akar bajt se magának, se a kórházának. Bennfentes, és az adott kórházzal szemben kritikus főorvos-forrásunk szerint a haláleset oka nem egyértelmű. Mindenesetre a kórház betegei hetek óta jobban félnek a műtéti fertőzésektől.
"A sepszis ügye ennél egy kicsit bonyolultabb – fogalmazott a főorvos. – Két fő problémát látok: A korlátlan és sokszor szakmaiatlan antibiotikus kezelések következtében egyre több polirezisztens, vagyis a legtöbb antibiotikumnak ellenálló baktérium tenyészik ki, amit alig vagy nem lehet kezelni. Ez az egészségügy kontójára írható. A másik a felelőtlen, igénytelen munkavégzés. Fertőtlenítő néha tényleg nincs, vagy nem szabályszerűen használják. Ez is az egészségügy zavara. Ezzel – mint sok más szintén életveszélyes problémával – nem vagy nem kellő súllyal foglalkozik a szakma".
E szavak is megerősítik: ezer sebből vérzik a magyar egészségügy. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) belső vizsgálatának kiszivárgott, és a Népszabadság által közölt eredményei szerint a kórházi ellátásra szorulók több mint fele baj esetén olyan helyre kerül, ahol az ellátásához nincsenek meg a feltételek. A vizsgált fekvőbeteg-ellátó osztályok kétharmada nem felel meg a minimális feltételeknek. A száz kórház ötödénél, 149 szakmában nem tudják biztosítani sem a közegészségügyi, sem a szakmai feltételeket, vagyis 22 kórházban még a fertőtlenítés is kihívás. Az ÁNTSZ-jelentés nem nyilvános.
A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének (ReSzaSz) alelnöke, Hegedűs Zsolt erről beszélt az ATV-n. Elmondta: a kórházi fertőzések száma növekszik, köztük az MRSA (antibiotikumnak ellenálló Staphylococcus aureus baktérium) fertőzéseké is. Pontos adatok nem ismertek: amikor egy szaklapban megjelent, hogy kórházi fertőzési vészhelyzet van, azonnal cselekvési programot kell elindítani, akkor három évre titkosították az adatokat, emlékeztetett az alelnök.
„Évente legkevesebb 2-3 ezren halnak meg MRSA-fertőzésben" – mondta a ReSzaSz alelnöke, hozzátéve: Angliában 2005-ben tízszer annyi fertőzés történt, mint Magyarországon, ma nálunk van háromszor annyi, mint a szigetországban.
Hegedűs Zsolt szerint az ÁNTSZ-t nem beolvasztani kellene, hanem megerősíteni, hogy évente átfogó, publikus jelentések szülessenek. A fertőzésekről, a betegelégedettségről és -biztonságról minden évben számszerű képet kellene kapnunk, s így arról is, hogy egy kórházat megfelelően vezetnek-e.
Hegedűs Zsolt tíz éve „menekült el” a magyar egészségügyből, mert úgy érezte, nem tudott tovább felelősséget vállalni a betegekért. Tíz év alatt a helyzet szerinte csak romlott. Apátia uralkodik, belefáradtak a helyzetbe a dolgozók. Az eszközpark sok helyütt rossz állapotú, szakemberek hiányoznak, a betegre fordított idő kevés. A gyógyulás nem reménytelen, de kerülőutakkal biztosabb, érzékeltette. Szerinte elégtelen a finanszírozás, ami a szakmai szervek hibája is, mert hiába szóltak, nem tudtak elég erőt mutatni az érdekérvényesítéshez.
A ReSzaSz elnöke úgy vélte, újra kell indítani az egészségügyet, mint egy számítógépet. Minőségi indikátorokat kell közölni a fertőzésekről, a halálozásokról, a betegelégedettségről. Senki sem akar utolsó lenni az osztályban, törekedni fog, hogy jobb legyen! Nem orvost, hanem intézményt kellene választanunk, odamehetnénk, ahol a legjobbak a körülmények. A tehetősebbek ma jobb ellátást kapnak, az orvosok 60 százalékának van magánrendelése, a műszereket hozzák-viszik a magán- és állami kórházak között. Az állami és magánellátást szigorúan el kellene választani térben és időben – idézte a ReSzaSz elnöke Zombor Gábor államtitkárt, akinek ez a mondata „fél napig élt, és ő maga is elhagyta a szakterületet”, tette hozzá.
Ónodi-Szűcs Zoltán szakállamtitkár tagadta azt az ÁNTSZ-jelentésben szereplő információt, miszerint a magyar kórházak több mint 70 százalékát sújtja szakemberhiány. A Hír Tv-nek azt mondta, mérséklődött az orvosok elvándorlása, a magyar helyzet megfelel az OECD-átlagnak. Ez alapján nem mondható, hogy orvoshiány van, hiányszakmák vannak, mondta. Az államtitkár nem reagált a kórházakban uralkodó áldatlan közegészségügyi állapotokról szóló adatokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.