BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra nyílt az agrárolló

Átlagosan nem zárhattak rossz évet a gazdák 2015-ben. A költségek, de leginkább az energiaárak csökkenése miatt a mezőgazdaság termelői árainak alacsony 0,4 százalékos növekedése ellenére az agrárolló (vagyis az árnövekedés a költségindexszel korrigált hányadosa) a bevételek 1,6 százalékos reálnövekedésről tesz tanúbizonyságot – átlagosan. Az állattartásban és a növénytermesztésben azonban óriásiak voltak a különbségek.

Amíg ugyanis a növényi termékek árai tavaly 6,4 százalékkal nőttek, az élő állatok és állati termékek árai 8,4 százalékkal csökkentek 2015-ben. A gabonafélék ára 3,1 százalékkal nőtt, ezen belül a búza ára lényegében nem változott, a kukorica ára 6,2 százalékkal emelkedett. A KSH kimutatása szerint a gyümölcsök termelői ára tavaly 19 százalékkal nőtt, ezen belül az almáé 27, míg a szőlőé 10 százalékkal emelkedett.

Az állati termékeken belül a vágósertés ára 11, a tej termelői ára 20 százalékkal esett vissza az elmúlt évben, míg a baromfiárak „csak” 4,5 százalékkal csökkentek. A legkisebb mértékben a vágómarha felvásárlási ára csökkent tavaly, mindössze 0,6 százalékkal.

Eközben a termelés ráfordítási árai 1,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 1,8 százalékos csökkenéséből, illetve a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 2,8 százalékos növekedéséből adódott. A folyó termelőfelhasználás árszínvonalának mérséklődését az energia árának 11 és a takarmányok árának 2,7 százalékos csökkenése segítette elő (vagyis még az állattenyésztésben is lehetett miből engedni, hiszen ennek költségei jelentősebben csökkentek). Némi problémát okozott azonban, hogy az állatgyógyászati termékek ára 3,3 százalékkal emelkedett. A műtrágyák 2,6, a növényvédő szerek pedig 2,4 százalékkal drágultak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.