Az Európai Bizottság áldását adta arra, hogy a Transz-Adria-vezeték (TAP) lefektetésének görögországi kiadásaiba beszálljon a görög állam is, de csak a legszükségesebb mértékig. Azért kaphat állami támogatást a projekt, mert – mint közleményében Margrethe Vestager versenyügyi biztos kijelentette –, a sokmilliárd dolláros beruházás révén új forrásból érkezhet gáz Európába, így javul a földrész ellátásbiztonsága is. Maros Sefcovic, az EU energiáért felelős elnökhelyettese a déli gázfolyosó kiépülésének újabb lépcsőjét látja a TAP-ban.
A Görögország után Albániát is átszelő vezeték végpontja Olaszország lesz, vagyis a nyomvonal több pontjáról is létesíthető olyan leágazás, amelyen Magyarországra is el lehet majd hozni a déli térség, köztük Azerbajdzsán gázát. Azerbajdzsán azért kiemelendő, mert a TAP terve két éve a magyar részvétellel tervezett Nabuccóét ütötte ki a nyeregből azzal, hogy az azeriek úgy döntöttek: nem a Nabuccón, hanem a TAP-on küldik majd a gázukat Európába. Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy térségünknek ma is szüksége lenne az azeri gázra. Piaci szempontból korábban sem volt, de a Nabucco tervének megszületésekor a döntéshozók még reális veszélynek tartották térségünk oroszországi importjának elakadását egy kisebb és egy komolyabb szállításleállítás tapasztalatából tanulva.
"Európában túlkínálat van gázból. Az előrejelzések szerint ráadásul alig fog nőni a kereslet, amikor terjednek az alternatív üzemanyagok, és takarékoskodunk az energiával. A TAP-hoz is azért kell állami támogatás, mert a befektetés nem eredményezné a várt hozamot” – mutatott rá Hegedűs Miklós.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.