Országos tiltakozó akcióval szeretnék elérni helyzetük javítását, és piacvédelmi intézkedések bevezetését a hazai tejtermelők – számolt be a Magyar Idők. A demonstrálók azt szeretnék elérni, hogy az áruházláncok csökkentsék az importból származó, sok esetben áfacsalással érintett tejtermékek forgalmazását. „Nem negatív demonstrációra készülünk, a célunk a piacvédelmi intézkedések elérése” – mondta el a Világgazdaságnak Mélykuti Tibor. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint fontos lenne, hogy a kereskedelemben növekedjen a magyar termékek polcaránya, és visszaszoruljon a dömpingáron érkező félkemény sajt és UHT tej. Az elnök szerint a felvásárlási árak zuhanása mellett a hazai tejágazat feldolgozási része sem készült fel kellőképpen az uniós tejkvóta megszüntére, amely után már nem korlátozza semmi a közösségen belül a tejtermelést. Az orosz embargó és a kínai kereslet visszaesése miatt azonban a túltermelés a keleti tagállamok, így Magyarország piacán csapódik le. Ez az árakban is meglátszik.
Tény, hogy a tejárak alig két éve még jó szinteken álltak, majd később egy eleinte lassú csökkenés után túlzás nélkül összeomlottak. Míg 2014 első felében még 100 forint felett volt a nyers tej felvásárlási ára, mára a szerződött árak is csupán 70-75 forint körül vannak, és minőségi vagy mennyiségi felárral együtt sem érik el a 80 forintot kilogrammonként.
A teljesen szabad piaci, azonnali értékesítést jellemző úgynevezett spot árak még ennél is alacsonyabbak, ez ma már 70 forint alatt van. Ráadásul kisebb ingadozások után most úgy tűnik, a legrövidebb távon ez csak tovább csökkenhet. A nyers tejért áprilisi szállításra már csupán 15 eurócentet ajánlanak, vagyis nem éri el az 50 forintot sem. Ilyen mélypont még sosem volt – mutatott rá Mélykuti. Ezeken az árszinteken a termelés messze nem kifizetődő, az átlagos magyar termelő ugyanis 95-98 forint körüli önköltség mellett tudja megtermelni a tejet. Tény, az előbb említett árakhoz a támogatások is hozzájárulnak, ám a jelenlegi árszintek mellett az állatjóléti pénzekkel is csak nullára jön ki a termelők többsége.
Ahogy a probléma nem új, úgy a tejtermelők tiltakozása sem. Tavaly november utolsó napjaiban a tejtermelők ultimátumot intéztek a kereskedőkhöz, amelyben a feldolgozói árak 5-7 százalékos emelését követelték már december 1-jétől. Mindezt azzal a céllal, hogy a feldolgozók legalább a növekmény egy részét átadják a tejtermelőknek. Az Országos Kereskedelmi Szövetség képviseletében akkor úgy nyilatkoztak lapunknak, hogy szövetségi szinten senki sem kereste meg őket. A tejtermelők állítása szerint ugyanakkor a felhívást követően több külön tárgyalás is elindult a termelők, a feldolgozók és a kereskedők részvételével. „Szerettük volna felhúzni az árakat, ez azonban részben a kereskedelem, részben pedig a feldolgozóipar hozzáállása miatt nem sikerült” – mondta el most az egyeztetésekről Mélykuti. A Tej Terméktanács elnöke hozzátette: ha nem történik változás, számos termelő dönthet úgy, hogy nem készül már a 2017-es évre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.