Romba döntötte az erős svájci frank a Swatch-csoport reményeit, a világ legnagyobb minőségi óragyártójának fontosabb mutatói kivétel nélkül rosszabbak az előző évinél. A forgalom 3 százalékkal 8,45 milliárd frankra esett vissza, de még azonos árfolyamokkal számolva is egyszázalékos volt a kiesés. Húsba vágóbb a nyereség 21 százalékos zuhanása. Az 1,12 milliárd frankos profitból a bemutatóra szóló részvények tulajdonosainak a 2014-essel azonos, 7,5 frankos, a regisztrált részvények után 1,5 frankos osztalékot fizetnek majd.
A többi között az Omega, a Longines és a Rado márkákról ismert Swatch haszonkulcsában is törés mutatkozik, ez a 2014-es 20,1-ről 17,2 százalékra mérséklődött. A cégcsoport hangulatjavító intézkedésként egymilliárd frank értékű részvény-visszavásárlási programot is meghirdetett a 2016–19-es időszakra. A jövőkép a mostani szerényebb eredmények ellenére is pozitív: erre utal a változatlan osztalék mellett az igazgatósági prognózis, amely a nagy, feltörekvő piacokon – kiemelten a gyengébben teljesítő Kínában, Oroszországban és Indiában – számít a forgalom növekedésére, és reméli, hogy a helyi deviza várható erősödése is a Swatch kezére játszik majd.
A csoport gyengébb tavalyi teljesítménye nem maradt következmények nélkül: a vezérigazgató Nicolas Hayek juttatásait tavaly 4 százalékkal csapolták meg, de 7 millió frankos jövedelmével még így is toronymagasan vezeti a cég fizetési listáját. Alapfizetése 1,5 millió frank, bónusza 3, részvényopciója 1,7 millió volt, és 700 ezer jött még ehhez egyéb címeken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.