Fennállása első veszteséges évét zárja március végén a Mitsubishi-csoport. A legnagyobb japán kereskedőház is a nyersanyag és energiaárak szabadesését szenvedte meg. Balszerencséjére pár éve éppen akkor kötött nagy volumenű szállítási szerződéseket és indított projekteket, amikor épp tetőztek a fémárak és az energia is viszonylag drága volt. Azóta viszont beütött a ménkű, ez most 430 milliárd jen, azaz 3,8 milliárd dolláros kár képében jelenik meg a cégóriás mérlegében. A Mitsubishi a chilei rézbányászati és –kereskedelmi érdekeltségein 280 milliárd jent vesztett, az ausztráliai cseppfolyósgáz-projektjén pedig 40 milliárd jent bukott.
Februárban még 300 milliárd jenes adózott nyereséget várt az 2015-ös üzleti évre a Mitsubishi, ezt most 150 milliárdos veszteségre korrigálta a tokiói tőzsde oldalán megjelent közleményében. Egy évvel ezelőtt még a 401 milliárd jenes nyereséget könyvelhettek el. Japán elemzők nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget a történelmi veszteségről szóló bejelentésnek, Mitsubishi erejét ezt nem kezdheti ki – hangsúlyozzák.
A többi tradicionális japán kereskedőházat is megérintette a válság, a Mitsui & Co. 260 milliárdos leírást jelentett be szerdán, a cég újkori, 1947-től kezdődött történelmének első veszteséges éve elé néz. A Sumitomo pedig egy madagaszkári nikkel-projekten veszített nemrég 77 milliárd dollárt. A kilátások szerint újabb nehéz év előtt állnak a kereskedőházak. A 22 legfontosabb nyersanyag árának piaci alakulását követő a Bloomberg Commodity Index az utóbbi két évben 40 százalékot veszített értékéből, s 1991-es szintjére zuhant vissza, de még lejjebb is csúszhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.