BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változatlanul keresik az NHP-t

Változatlanul stabil az igény a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja (NHP) iránt a kis- és középvállalkozások körében, ám az év végi kivezetés miatt nem érezhető előrehozott kereslet – derül ki a lapunk által megkérdezett hitelintézetek nyilatkozataiból. Az OTP Business üzletág tájékoztatása szerint az OTP Banknál továbbra is a forintpillérre van jelentősebb igény, várhatóan a teljes rendelkezésre álló keretüket felhasználják majd.

A devizapillérre mérsékeltebb az érdeklődés, de hozzá kell tenni – mutattak rá –, hogy a devizapillér feltételrendszere márciusra véglegesedett, és szerződést is csak márciustól lehet kötni. A hitelintézet szakértői szerint ameddig az NHP-forrás tart, a kis- és középvállalkozói szektor beruházásainak finanszírozásában nem várható a saját forrású, piaci feltételű kihelyezések növekedése. „Mivel forgóeszközhitel nyújtására már nincs lehetőség a programban, az új beruházásokhoz kapcsolódó forgóeszköz-finanszírozási igényt már banki saját vagy más refinanszírozási forrásokból fedezik a vállalkozások” – emlékeztettek.

A CIB Bank az idei évre az összesített hitelállomány bővülését várja a vállalkozásoknál, amihez hozzájárulhatnak a kedvező refinanszírozási konstrukciók is. Jelenleg a legtöbb vállalati hiteligényre bevonható kedvezményes kamatozású forrás, és ennek hatása érezhető a piaci keresleten. „Ügyfeleinknek azt javasoljuk, hogy az üzleti stratégiájuk mentén valósítsák meg terveiket, és ehhez igazítsák a finanszírozási igényeiket is, így az NHP kivezetése miatt előrehozott beruházások nem jellemzőek” – közölték a pénzügyi szolgáltatónál.

Korábban beszámoltunk róla: az NHP harmadik, kivezető szakaszának keretében az MNB 600 milliárd forintnyi forrást biztosít a programban részt vevő pénzügyi szolgáltatóknak. Az első pillér keretében 300 milliárd forintnyi refinanszírozási hitelt osztottak szét – nullaszázalékos kamattal – a hitelintézetek között, amelyet 2,5 százalékos marzs mellett használhatnak fel. A fő újdonságot a második pillér jelenti, ahol az elsőével azonos kondíciókkal nyújtott forintrefinanszírozási hitelhez egy piaci árazású euró–forint-csereügylet (CIRS) kapcsolódik, amely lehetővé teszi hitelintézeteknek, hogy devizában nyújtsanak finanszírozást – árfolyamkockázat nélkül – a természetes devizafedezettel rendelkező vállalkozásoknak. Fontos megkötés, hogy most már mindkét pillérben kizárólag új beruházási hitelek folyósítására van lehetőség. Az első pillérben a maximálisan felvehető hitelösszeg egymilliárd forint: a jegybank ezzel is azt ösztönözné, hogy a korlátozott volumen ellenére a program a kisebb szereplők széles köre számára legyen elérhető beruházásaikhoz.

A stabil keresletre szükség is van a kkv-hitelek piacán. A jegybank adatai szerint múlt év végére 3763,2 milliárd forintra olvadt a nem pénzügyi tevékenységet végző kis- és középvállalkozások hiteleinek állománya, így 2,3 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Biztató ugyanakkor, hogy tavaly már minimális mértékben ugyan, de növekedett az új hitelszerződések értéke a kkv-knál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.