A lakáspiac élénkülése felkeltette a külföldi vásárlók érdeklődését is: ha nem is nagy számban, de folyamatosan jelennek meg kínai, orosz, ukrán és a közel-keleti országokból érkező vevők a piacon. Az első negyedévben az összes lakóingatlan-tranzakción belül ugyan elenyésző – 1 százalék alatt – volt a külföldi vevők részaránya, de az utóbbiak részesedése Budapest népszerű belső kerületeiben (V., VI., VII.) már megközelítette a 4 százalékot – derült ki az Otthon Centrum elemzéséből. A külföldiek döntően a pesti belvárosi ingatlanokat részesítik előnyben, és tavaly átlagosan 513 ezer forintos négyzetméteráron vásároltak maguknak lakást.
A kétezres évek közepén írek és spanyolok vásároltak leginkább, elsősorban a saját országuk uniós csatlakozását követően tapasztalt árrobbanásra spekulálva, azonban a 2009-től folyamatosan csökkenő árak miatt sokan csalódottan távoztak. Az idei első negyedévben a külföldi vevők legnagyobb csoportját – 36 százalékát – viszont a kínaiak képviselték, 15 százalékuk pedig más dél-kelet ázsiai országból érkezett. Bodvánszki Attila, az Otthon Centrum VI. kerületi irodavezetőjének tapasztalatai szerint a kínai vevők egy része kifejezetten tehetős, ők egyértelműen a belvárosi presztízskörnyékek luxuslakásait keresik. A kevésbé tehetősek pénztárcája inkább a hazai átlagos vásárlókéhoz hasonlít, ők a nagyobb, 60-70 négyzetméteres lakásokat vásárolják a külső kerületekben, de a panellakásoktól sem idegenkednek.
Vidéken Sopron, Pécs, Hajdúszoboszló volt kedvelt helyszín a külföldiek körében. A külföldi vásárlóknak értékesített lakások, mind a használt téglalakások, mind a használt téglaépítésű házak ára jellemzően 15-20 százalékkal magasabb volt, mint a magyar vevők által vett lakások. Budapest ebből a szempontból is kiemelkedik, mivel itt a használt téglalakások esetében a külföldiek által vásárolt ingatlanok átlagára több mint duplája volt a hazai vásárlókénak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.