Nagy ralit vágott le a forint az utóbbi napokban: fizetőeszközünk leszédült az euróval szemben múlt héten produkált 412-es árfolyamról, majd a szabadesést gyors hegymenet váltotta, amellyel a 404-es szintig jött vissza a jegyzés a bankközi devizapiacon. Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy innen merre megy tovább, meddig kezdődik még 4-essel az árfolyam.
A választ legfeljebb a próféták tudják, leszámítva a szerdán az Egyesült Államok 47. elnökévé választott Donald Trumpot, aki gyűlöli ugyan a forint gyengülését, de ez ellen tenni mégsem áll érdekében, sőt kampányidőszakban meghirdetett adócsökkentési és fogyasztást generáló programjával már kezébe vette a kalapácsot, hogy a forint koporsójába beverje az első szögeket.
Trump első elnökségéből okulva botorság lenne azt gondolni, hogy programját következetesen meg is valósítja, de az biztos, hogy a hektikus mozgásokat és a volatilitást nem nélkülözi majd a globális devizapiac a következő négy évben.
A republikánus jelölt megválasztását övező devizapiaci kilengések elsimultak, a Federal Reserve szokásokkal szemben az elnökválasztás másnapjára, csütörtökre áttett kamatdöntő ülésén a piaci konszenzussal megegyező 25 bázispontos amerikai alapkamat-csökkentés sem a zavart sok vizet.
A 4,50–4,75 százalékos sávba szorított rátával már számolt a piac, be is árazta rendesen az újabb lazító lépest. Jeremy Powell sajtótájékoztatóját visszafogott piaci reakciók követték, mivel a jegybankelnök kínosan ügyelt arra, hogy Trump új elnöki kurzusával kapcsolatban bármilyen irányjelzést adjon.
A szakmaiságot előtérbe helyezve óvakodott a monetáris politikát és a fiskális politikát összemosni, noha kétségtelen, hogy Trumpot irritálja Powell személye, mert szerinte a magas kamatokhoz ragaszkodva gúzsba kötötte az amerikai gazdaság növekedését. Nyíltan ki is mondta még korábban, hogy kirúgja Powellt, amint odáig jut.
Ezzel várnia kell egy cseppet, hiszen a még általa 2017-ben kinevezett mostani pénzügyminisztert, Janet Yellent a Fed-elnöki székben váltó Powell mandátuma 2025. május 15-ével fut csak ki, s ő a sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy félreáll-e, ha Trump arra felszólítja, egyszavas választ adott:
Nem
– mondta határozottan a jegybankár. Ebből Trump türelmetlenségét ismerve lesz még ribillió, olyan is, ami a dollár árfolyamát megrángatja majd. Indoklást azért kell majd találni hozzá, hiszen ahogy a pozitívumokat az MBH elemzői sorolják:
Egy szó, mint száz, az euró-forint árfolyam lejött a 404-es szint közelébe, de onnan pénteken már nem maradt ereje, hogy mélyebbre taszajtsa a közös európai pénzt. Sőt, cikkünk írásakor már 405,3 forintnál járt az euró, igazi piacmozgató hírek hiányában nem is várható a héten több tőle.
A dollárt is ütlegelte a forint, 12 egységgel, nyomta lejjebb csütörtökön.
Pénteken három forintot már visszaadott ebből, a keresztárfolyam 376,7 forintnál járt délelőtt. A forint a regionális devizák közül a cseh koronával szemben 0,4 százalékkal gyengült pénteken, a lengyel zlotyval viszont pariban van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.