Izgalmas monetáris pillanatban nyert választást a republikánus Donald Trump, amennyiben éppen fókuszt vált az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed. Az infláció enyhülését követően immár a sokat emlegetett puha landolásra koncentrálnak a jegybankárok. Ezt a célt szolgálta a két kamatcsökkentés. De kérdéses, hogy sikerül-e elkerülni a recessziót.
Ha a Fednek szerencséje van, akkor a most lezárt kamatemelési periódus nyomán a gazdaság folyamatos növekedése mellett áll be a munkanélküliségi ráta egy történelmileg alacsony szintre, miközben az infláció a központi bank 2 százalékos céljára morzsolódik. Ez lenne
a sokat emlegetett puha landolás, ami nem mindig jött össze a Fednek.
2001-ben George W. Bush elnök recesszió idején lépett hivatalba. És Donald Trump számára is sanszos, hogy recesszióba csúszó gazdaságot örököl. Az infláció újjáéledése arra kényszeríthetné a Fedet, hogy felhagyjon a kamatcsökkentésekkel, ami növelné annak esélyét, hogy a gazdaság Trump hivatali ideje alatt később kemény landolással nézzen szembe. Márpedig a Trump-kampányban kirajzolódott gazdaságpolitika könnyen felpörgetheti az amerikai inflációt.
A Fed 2022-ben az elmúlt négy évtized leggyorsabb ütemében kezdte meg a kamatemelést a 40 éves csúcsot elérő infláció leküzdése érdekében. Aztán az emeléseket 2023 második felében szüneteltette, s idén szeptemberig két évtizedes csúcson tartotta a kamatlábakat.
A volatilis élelmiszerárakat és energiaköltségeket nem tartalmazó, úgynevezett maginfláció szeptemberben 2,7 százalék volt, szemben a két évvel ezelőtti 5,6 százalékkal.
A Wall Streeten az elemzők most kevésbé aggódnak a recesszió miatt, mint néhány héttel ezelőtt. A kötvényhozamok meredeken emelkedtek, mivel az árfolyamuk csökken. A csütörtökön jóváhagyott kamatvágás 4,5 és 4,75 százalék közötti szintre süllyesztette a kamatlábat, amire utoljára 2023 elején volt példa.
A recesszió esélyei csökkentek
– mondta Steven Blitz, a GlobalData TS Lombard vezető elemzője, hozzátéve: részben annak köszönhetően, hogy a Fed csökkenti a kamatlábakat, ami a következő elnök első évében hátszelet biztosít a gazdaságnak.
Aggodalomra adhat okot, hogy az átlagos 30 éves jelzáloghitel-kamatláb 6,8 százalékra ugrott ezen a héten a Fed szeptemberi első kamatcsökkentésének idején mért 6,1 százalékról.
A jelzálogkamatok túl magasak a puha landoláshoz, mert a lakossági beruházások további visszahúzódásához vezetnek
– figyelmeztet Peter Berezin, a BCA Research vezető stratégája. Mondván, bár a fogyasztói kiadások egészségesek, mégis érdemes figyelni a csökkenő lakossági beruházásokra, mert ez
közismert recessziós szignál.
Továbbá a hosszabb távú kamatlábak is emelkedhetnek, ha a befektetők attól tartanak, hogy Trump önelégült lesz, s költekezni kezd. Arról nem beszélve, hogy recesszió esetén a gazdaságot nem lesz könnyű kamatcsökkentéssel ösztönözni. Míg a pandémia idején bevált fiskális ösztönzésnek az elszaladó hiány szabhat gátat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.