Az ingatlanárak folyamatos emelkedése miatt egyre kisebb lakásra futja az átlagos jövedelemből. Noha a nettó átlagjövedelem tavaly 3 százalékkal növekedett, a lakások értékesítési ára jóval nagyobb ütemben, átlagosan 13,8 százalékkal emelkedett országszerte.
Tavaly egy havi nettó átlagjövedelemből 0,76 négyzetméternyi lakást lehetett vásárolni Magyarországon, míg 2014-ben még 0,84 négyzetmétert – derült ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal legfrissebb adataiból és az Otthontérkép elemzéséből. Bár az elmúlt évben 3 százalékkal növekedett a nettó átlagjövedelem, a lakások értékesítési ára jóval nagyobb ütemben, átlagosan 13,8 százalékkal emelkedett országszerte.
„A már két éve tartó hazai lakáspiaci áremelkedés először Budapest belvárosában érződött, majd egyre kintebb gyűrűzve mára elérte a legtöbb magyar nagyvárost is, ami nemcsak a kínálati árakban és a félhivatalos statisztikákban látszik, hanem az adóhatóság adatai is látványosan visszatükrözik” – mondta Ditróy Gergely, az Otthontérkép vezető elemzője.
Az ingatlanárak legnagyobb mértékben a fővárosban emelkedtek, ahol 2014-hez képest minden kerületben legalább 15 százalékkal nőttek a négyzetméterárak. A legdrágább kerületnek az V. és a II. kerület bizonyult, ahol több mint 400 ezer forintos négyzetméterárakkal találkozhatunk. A legolcsóbb városrészek a XXIII. és a XXI. kerület, ahol négyzetméterenként valamivel több mint 170 ezer forinttal lehetett kalkulálni.
Így a legnehezebb helyzetben a budapesti lakásvásárlók voltak tavaly, hiszen havi fizetésükből kevesebb mint 1 négyzetméternyi ingatlanra futotta, miközben az egyik legalacsonyabb árszínvonalú Nógrád megyében két négyzetméterre is. A legmagasabb áron Budapesten cseréltek gazdát az ingatlanok, átlagosan 274 ezer forintos négyzetméteráron. Ezt követi Győr-Moson-Sopron és Pest megye. A legalacsonyabb összeget (kevesebb mint 85 ezer forintot) Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyében kellett fizetni egy négyzetméter otthonért.
Az idén várhatóan tovább nőnek az árak a lakáspiacon, ahol csak 2016-ban több ezer ingatlanfejlesztés elindítása várható országszerte, többek közt az új lakások áfájának 5 százalékra való csökkentésének és a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) kibővítésének köszönhetően. A kisebb vidéki településeken ugyanakkor az új CSOK-os támogatással családi házat építők várhatóan tovább nehezíthetik az egyébként is lassabban éledező ingatlanpiac értékesíthetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.