„Kemény, de szükséges” – ezekkel a szavakkal kommentálta Brian Krzanich, az Intel vezérigazgatója a társaság 12 ezer fős létszámleépítését. A drasztikus lépést részben a személyiszámítógép-piac folyamatos zsugorodása – tavaly több mint tíz százalékkal, az első negyedévben pedig 11 százalékkal zuhant a PC-eladás – indokolta, de szerepet játszik benne az is, hogy a vállalatnak nem sikerült kiaknáznia a mobil eszközök iránti keresletet.
A világ legnagyobb csipgyártója a 11 százalékos leépítéssel nemcsak a költségeit akarja csökkenteni. A felszabaduló forrásokat azon üzletágakra és befektetési célpontokra fordítanák, amelyekben nagy növekedési potenciált látnak. A leépítés nagyobb részére már az idén sor kerül, de lehetnek olyan pozíciók, amelyek majd csak a jövő év közepén szűnnek meg. A cég közlése szerint az érintettek többségét hatvan napon belül tájékoztatják. Az idén 750 millió dolláros megtakarítást várnak az intézkedéstől, 2017-től pedig éves szinten 1,4 milliárd dollárosat. Az átszervezés ebben az évben még veszteséget termel, hiszen 1,2 milliárd dolláros költséggel jár.
Az Intel problémái jól mutatják a technológiai szektorban zajló alapvető változásokat, amelyek eredményeként az ágazat meghatározó vállalatainak egy része nehéz helyzetbe került. Az elmúlt években jelentős átszervezés kezdődött többek között az IBM-nél, míg a HP a múlt évben két részre vált, hogy alkalmazkodjon a piaci környezethez. A Microsoftnak pedig egy teljesen új modell szerint kellett piacra dobnia tavaly nyáron a legújabb Windows operációs rendszert.
Az Intel számára a PC-piac zsugorodása mellett komoly problémát jelent, hogy egyelőre nem sikerült olyan mértékben megvetnie a lábát a mobil eszközök piacán, mint szerette volna. Az okostelefonokban más gyártók csipjeit részesítik előnyben, és inkább csak a felső kategóriás hibrid készülékekben – amelyek táblagépként és laptopként is használhatók – találkozhatunk a társaság mikroprocesszoraival.
Lényegesen ígéretesebb terület az Intel számára az adatközponti megoldások piaca, a kedden nyilvánosságra hozott első negyedéves adatok alapján ez a szegmens hozta a legnagyobb növekedést. A felhőszolgáltatások térhódításával ugrásszerűen nő az igény az adatközponti kapacitásra, így a nagy piaci szereplők, mint az Amazon, a Google, a Salesforce jelentős mennyiségű szervert vásárolnak. Az adatközponti üzletág az első három hónapban 4 milliárd dolláros bevételt ért el, ami 8,6 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit. A cég teljes forgalma 13,7 milliárd dollár volt, ez 7 százalékos bővülést jelentett 2015 első negyedévéhez képest. Az Intel nyeresége minimális mértékben nőtt éves összevetésben, 2,05 milliárd dolláros adózott eredménnyel zárták a január–márciusi időszakot.
A friss üzleti eredmények és a leépítés bejelentését követően több mint két százalékkal esett a társaság részvényeinek értéke. A befektetői hangulatot negatívan befolyásolta a cég előrejelzése is, amely szerint a második negyedévben 13,5 milliárd dollár körül alakulhat az árbevétel, miközben az elemzők előzetesen 14,16 milliárd dolláros forgalommal számoltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.